Farklı Bir ram taktım görüntü gelmedi, Ne yapmam gerekiyor?

Merhaba bizim bi arkadaş bi tane ram verdi bi tak kendi pc ne belki olur diye taktık takmaz olaydık. Benim ram daha kücük boyutlarda ama arkadaşın verdiği daha büyük. Ramleri yerleştirdim pcyi açtım fanlar çalıştı ışıklar açıldı pc açılırken dondu 2-3 kez en sonunda tam donunca reset attım ama bu kezde görüntü gelmemeye başladı. bikaç forum sitesinde  bios pilinin cıkarıp takınca açılacağını yazmışlardı denedim olmadı, vga kablosunu kontrol ettim ama yine gelmedi. anakart yanmış olabilirmi

Not: kasanın içinde çok azda olsa yanık kokusu geliyor

Benim Ramin boyutu bu kadar

​https://www.google.com.tr/search?q=kingston+ram&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIjer07sGRxwIVAXg-Ch0fSgTp&biw=1024&bih=677#imgrc=GP7vCzq9ESDdaM%3A

Arkadaşın Verdiği Ramin boyutu

https://www.google.com.tr/search?q=kingston+ram&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIjer07sGRxwIVAXg-Ch0fSgTp&biw=1024&bih=677#tbm=isch&q=verytech+ram&imgrc=2DWsFyiRh-HaUM%3A

firatbeyy firatbeyy (7)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    DDR1 ve DDR2 ramların çentikleri (alttaki tırnakları) birbirine çok yakındır dolayısıyla rama ilk bakışta ddr 1 veya 2 olduğunu anlamayabilirsiniz.Ayrıca bu ramların çalışma frekansları ve voltaj değerleri birbirinden farklıdır.Aşağıda bunlarla ilgili resim ekledim bakabilirsiniz.

    Sizde bu durumda bilgisayarınıza yanlış ram takmış olabilirsiniz.Yanlış ram takımı voltaj değerleri farklı olduğundan Raminiz yanmış olabilir.Örneğin; DDR destekli anakarta DDR2 ram takarsanız DDR2 ram fazla voltaj geldiğinden yanma olasılığı yüksektir.Tam tersi durumunda ise yanma olmayabilir bunu tam bilemeyeceğim.Ancak sizin durumunuzda yanık kokusu geldiğine göre 1. söylediğim durum oluşmuş olabilir.Y

    Yapmanız gereken taktığınız rami çıkartın.Bilgisyarınızdaki bios pilini çıkartın ve bilgisayarınıza bağlı güç kablosunu da sökün(bilgisayarınıza elektrik gelmemeli).Yaklaşık olarak 1 saat kadar bekleyin.Bios piliniz çıkık olduğundan biosunuz sıfırlanacaktır.Tekrar eskiden kullandığınız rami takmayı deneyin.Eğer bu durumda da açılmazsa malesef anakartınız da yanmış olabilir.Böyle birşey olduysa yapacağımız pek bişey kalmıyor.Bilgisayarınızı teknik servise göstermeniz gerekecektir.

    DDR1, DDR2 ve DDR3 ramların boyutları ve tırnakları;

    DDR1, DDR2 ve DDR3 ramların voltaj değerleri;

    ismailsarp ismailsarp (6010)