Farklı CL değerleri olan RAM'ler aynı anda çalışır mı?

Merhabalar. Masaüstü bilgisayarımda cl değeri 16 olan 2400mhz 8gb corsair vengeance var. Yeni alacağım belleğin 2400 mhz den yüksek olsa bile o değeri aşamayacağını biliyorum. Yani 2 bellek te 2400 mhz de çalışacak. Bu durum cl değerinde nasıl işliyor? CL değeri 14 olan bir bellek daha aldığımda birisi 14 diğeri 16 olarak çalışabilir mi yok sa boşa 14 olanı almamalı mıyım? teşekkürler.

whitemacchiato whitemacchiato (25)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Farklı CL değerleri olan RAM'leri birlikte çalıştırmak iyi bir fikir değil.  CL değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi ama inan bana CL14 ve CL16 arasındaki performans farkını test programları ile bile zor ölçersin.

    Sende CL 16 varmış. Daha uyumlu ve sorunsuz çalışması için CL 16 alman daha mantıklı. Birlikte çalışır mı evet birlikte çalışır.  Bu tür değerler değişirse Çifr kanal çalışmaz Ram'ler benim önerim yine cl değeri 16 olan 2400mhz 8gb corsair vengeance al. ,İki Ram bire bir aynı olursa Dual channel olarak çalıştırabilirsin: Dual Channel bellek nedir?

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bilmeyen arkadaşlar için bilgi düşeyim:

      CL: cas latency (gecikme süresi) nedir?

      CL basitçe, CPU içindeki bellek denetleyicisinin RAM'den cevap alma süresidir. CPU, RAM'e bir istek yollar, Ram de buna bir cevap verir. İşte bu arada geçen zaman CL olarak adlandırılır.

      CL değeri ne kadar düşükse cevap hızı o kadar iyi demektir. Bu süre nanosaniye cinsinden ölçülür.  Sorudaki CL 16  2400Mhz için bu süre (16/2400) * 2000 = 13,33 nanosaniye olarak hesaplanır

      CL nano saniye formülü: (CL / RAM Frekans Hızı) * 2000= nanosaniye cinsinden gecikme.

      murat murat (12492)