Fatal error: Call to a member function prepare() on null in PHP hatası

Fatal error: Call to a member function prepare() on null in C:\AppServ\www\Mantel\devam.php on line 15

<?php
 $id = $_GET["id"];
15 satır /// $konu = $db->prepare("select * from alan where ıd=?");
 $konu->execute(array($id));
$x =  $konu->fetchALL(PDO::FETCH_ASSOC);

Bir de foarch döngüsüne aldım hatanın sebebi nedir?

krsn krsn (233)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    -2

    sorun sebebi veritabanı baglantısı yok :D

    krsn krsn (233)
    6 yıl önce cevaplandı

       Php ile pek aram yok ama aldığın  hata all to a member function prepare() on null in   hatası  kodda belirtildiği gibi 15. satırda alınıyor. 15 satıra baktığında  bir SQL select sorgusu var.

      Burada hata select sorgunun sonucunda veritabanından hiç bir kayıt dönmemesinden kaynaklanıyor.

      Örneğin sen id değeri 2 olan bir değeri almak istiyorsun ama veritabanında id değeri 2 olan bir kayıt yok. Bu durumda sana NULL denen değer dönüyor. Bunun da anlamı veritabanında istediğin kayıt yok.

      uzmanim.net sitesinin bahsettiğin kişi ile bir alakası yok.

      alattin alattin (16999)
      6 yıl önce cevaplandı

      • tşkler ama vri tabanımda kayıtlarım var site index sorun yok ama localhost/devam.php diyince hata veriyor krsn 6 yıl önce
      • o zaman $id = $_GET["id"] satırında ID değerini alamıyorsun demektir. Bunu kontrol ettin mi? Id değeri geliyor mu? alattin 6 yıl önce
      • @krsn Id değerini ekrana yazdırmayı dene. alattin 6 yıl önce
      • ıd degeri geliyor seo link yapısı için kulanıyodum hata aldım sorun burdan oldugunu düşünüyon iinclud etmiyor sayfayı ıd filan geliyor krsn 6 yıl önce