Fidye virüsü, grod uzantısı hakkında yardım eder mısınız lütfen

İyi günler iki gün önce grod virüsü bilgisayarımı istila etti. Bende güvenli mod ile gelen trojan reklam virüslerini temizledim. Bunun için spyhunter ve emisoftun malware uygulamalarını kullandım. Görünüş olarak bu taramalar ise yaradı. Grod virüsü hakkında ki makalenizi ve yorumları okudum. Yeni bir sorunla karşı karşıyayız. Ben bilgisayarımda yüklü olan 400 gb boyutunda film müzik program vs gibi groda maruz kalan önemsiz herseyi sildim. Geriye 11 gb boyutunda onemli bulduğum kişisel dosyalarım ve 8 gb boyutunda grod virüsü tarafından etkilenmeyen dosyalar kaldı. Bu dosyaları silmeden format atarsam sonradan bir sikinti olur mu ve bilgisayara takacağım harici disk ya da usb disklere virüs bulaşır mi  ?

İlgi ve anlayışınız icin tesekkur ediyorum şimdiden,  sağlıcakla kalın iyi günler.

sezginpirinc sezginpirinc (8)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu dosyalari usb bellege yedekletikten sonra bilgisayara format atabilirsin. Herhangi bir sorun olmaz. Fidye virusleri normal virusler gibi degildir. Farkli dosyalara bulasma gibi bir durum soz konusu degildir. Sadece dosyalar sifrelenir.

    Yayilma gibi bir ozelligi yoktur. Zaten teknik olarak virus degillerdir.

    alattin alattin (16984)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Verdiğiniz cevap ve gösterdiğiniz ilgi ve anlayış için teşekkür ederim. Bu problemi yaşayanlar için umarım bir an önce bir çözüm yolu bulunur. Teşekkürler alattin ve tabi uzmanim.net mutlu ve umutlu günler dilerim. sezginpirinc 4 yıl önce
    • @sezginpirinc güncel olarak bu sorun üzerinde çalışanları takip ediyoruz. Bir gelişme olduğunda mutlaka sizleri haberdar edeceğiz. alattin 4 yıl önce