Fidye virüsü uzantısı ooii

Hayırlı çalışmalar. Arkadaşlar yakın zamanda dosyalarının uzantısı Fidye virüsü tarafından ooii olarak değişti. Erişim sağlayamıyorum. Sistemi malware ile tarattim. Bı çözümü var mıdır.?

cengizhann cengizhann (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Geçmiş olsun. Bulaşan zararlının adı:  STOP (DJVU) Ransomware

    Son dönemde Stop DJVU karşımıza ddsg, .piiq, .neer, .leex, .zqqw, .pooe, .zzla, .wwka, .gujd, .moqs, .hhqa .aeur, .guer, .nooa, .muuq, .reqg, .hoop, .orkf, .iwan, .lqqw,.efdc, .wiot, .koom, .rigd,.tisc, .mded, .nqsq, .irjg, .vtua, .maql, .zaps, .rugj, .rivd, .cool, .palq, .stax, .irfk, .qdla, .qmak, .futm, .utjg,  .iisa, .utjg, .robm, .rigj, .moia, .yqal, .hgsh, .mljx, .yjqs, .shgv, .hudf, nnqp, .sbpg. .xcmb, .miia, .loov, .vgkf, .nqhd, .zaqi, .vfg, .fhkf, .maak, .yber, .qqqw, .qqqe, .qqqr, .yoqs, .bbbw, .bbbe, .bbbr, .maiv, .avyu, .cuag, .iips, .qnty .ccps, .ckae, .gcyi, .eucy,  .ooii, .jjtt, .rtgf, .fgnh uzantılarından biriyle çıkıyor.

    .ooii uzantısı da en son varyantlardan birine ait ve bilinen bir şifre çözme yöntemi dünya genelinde yok. Offline Key ile şifreleme yapıldıysa bir ihtimal ilerleyen günlerde çözüm bulunabilir. Fakat Online Key için bir çözüm yolu bugüne kadar bulunamadı.

    Burada bir yazım var neler yapabilirsiniz anlattım: Bilgisayara Stop (DJVU) fidye virüsü bulaştığında yapılması gerekenler

    alattin alattin (16999)
    2 yıl önce cevaplandı

      Malwarebytes ile tarama yapip virusu sildiyseniz dosyalari. normale dondurmek icin Emsisoft Sifre cozme aracini denemelisiniz. Sifrelerin kesin cozulup cozuleyecegini bilmiyorum ama denemekten zarar gelmez.

      LINK: https://decrypter.emsisoft.com/submit/stopdjvu/

      xbedirhanx xbedirhanx (836)
      2 yıl önce cevaplandı

      • Emsisoft şifre çözme aracı sadece Offline Key ile şifrelenen ve Offline Key'i elde edilmiş şifreli dosyalarda işe yarıyor. ooii için nenüz offline key elde edilemedi maalesef. alattin 2 yıl önce

      Kardeşim çok teşekkürler. program maalesef çözmedi şifreyi. sanırım bi çözümü bulunana kadar beklicem.

      cengizhann cengizhann (1)
      2 yıl önce cevaplandı

      • Emsisoft şifre çözme aracı sadece Offline Key ile şifrelenen ve Offline Key'i elde edilmiş şifreli dosyalarda işe yarıyor. ooii için nenüz offline key elde edilemedi maalesef alattin 2 yıl önce