Fidye virüsünün şifrelediği dosyaları harici hardiske taşıyıp format atmak

Birkaç ay önce dosyalarım rooe uzantısıyla şifrelendi. Araştırdığım kadarıyla çözümü henüz yok. Bir gün çözümü olursa dosyaların şifrelendiği klasörde mi kalması gerekir çözülebilmesi için? Dosyaları hardiske aktarıp bilgisayara format atabilir miyim? Format atınca personel IDim değişir mi?

misty misty (556)
3 yıl önce sordu

Toplam 2 Cevap

rooe uzantısı Stop / djvu virüsüne ait bir uzantı ve şuan için çözümü yok.

Şifreli dosyaları ve Readme.txt dosyasını ayrı bir sürücüye alarak bilgisayarı formatlayabilirsin.  Çözüm bulunursa ancak özel anahtarın ele geçirilmesiyle olacaktır.

Bilgisayarı formatmak senin personal Id değerini değiştirmez.

alattin alattin (16984)
3 yıl önce cevaplandı

    Bir çok kişide harddisk'e yüklüyor ve virüs çözülünce çözülebilir yani harddisk e yüklersen bir sorun olmaz.

    Ayrıca format atarsanda bir sorun olmaz çünkü virüs başka bir bilgisayarda da çözülüyor

    darkcrak darkcrak (5168)