Flash disk fat32 sorunu, Fat32 4Gb dan büyük dosyalar atılabilir mi?

merhaba arkadaşlar ben kingston 32 gb 3.0 flash disk aldım. dosya sistemi fat32 iken sadece 8 gb yükleyebiliyorum daha fazla yklemiyor fakat dosya sistemini ntfs yapıp biçimlendirdim bütün kapasitesini kullanabiliyorum bunu fat 32 içinde yapabilmenin yolu yok mu yardımcı olursanız sevinirim.

sehmus184 sehmus184 (2)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Hayır böyle bir şey mümkün değil, Fat32 dosya sisteminin doğasına aykırı.FAT 32 adından da anlaşılacağı gibi 32-Bit birimler halinde kümelenir.Toplamda 128 sektörden oluşur.Dolayısıyla 32*128=4096 dosyayı adresleme yapabilir.Bu da demek oluyor ki tek bir dosyanın boyutu maksimum 4096 MB (4GB) olacaktır.

    Fat 32 formatında bir diske 4GB dan büyük dosyalar atmak istiyorsanız.Ya NTFS dosya sistemine geçeceksiniz ya da atacağınız dosyayı 4GB lık parçalara bölümlendireceksiniz.

    Kısacası söylediğiniz durum Fat32 dosya sisteminde mümkün değildir.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Tşk ettim çok sağolun ya inanın aldığım flash disk bozuk diye düşünmeye başlamıştım sehmus184 8 yıl önce