FlashGuncelle.exe nedir?

Facebook üzerinde tıkladığınız bir link, arkadaşınızın paylaştığı bir paylaşım sizi bir siteye yönlendirdi.

Site içerisinde "Olay Görüntüler! Bu görüntüler ilk defa internette!" başlıklı bir video var ve video oynarken durdu, ekrana "Flash Player Güncellemesi Gerekmekte" "Güncelle" gibi bir uyarı geldi. Daha sonrada FlashGuncelle.exe adlı bir dosya indirilmeye başladı. Nedir bu FlashGuncelle.exe? FlashGuncelle.exe virüs mü?

hakan hakan (15424)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    FlashGuncelle.exe içerisinde oldukca tehlikeli bir virüsü barındırmaktadır.

    Bu virüs internet bağlantınızı keser, kişisel dosyalarınızı şifreler ve bu şifrenin çözülebilmesi için sizden para ister.

    FlashGuncelle.exe dosyası yaklaşık 192Kb boyutuna sahiptir.

    Özellikle Facebook üzerinden paylaşımlar ile kullanıcısı bir  indirme sitesine yönlendirilir ve indirme sayfasında bulunan video görünümlü linkin tıklanılması istenilir veya indirme otomatik başlar.

    FlashGuncelle.exe dosyası bir virüs dosyasıdır ve  www.eklentidunyasi.com adlı site üzerinden yüklenir.

    Antivirüs programları FlashGuncelle.exe için şu virüs tespitlerini yaptı:

    Kaspersky  => Trojan-Ransom.Win32.Blocker
    Avast => Win32:Agent-ASJZ [Trj]

    Avira => TR/Strictor.23182.33

    Dr.Web => Trojan.DownLoader10.59063

    Norman => Suspicious_Gen4.FMVLS

    Trojan-Ransom.Win32.Blocker virüsü internet erişiminizi keser. Ve ekrana  internetizin tekrar açılması için para ödemeniz gerektiğini söyleyen bir yazı çıkartır.

    FlashGuncelle.exe virüsü

    Oldukça tehlikeli bir virüstür. FlashGuncelle.exe dosyası ayrıca  şu virüs türlerinden birini barındırabilir:
    Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cfkz, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cmkv, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cggx, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cfow, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cjzj, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cgmz, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cguo, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cfwh, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.cllo, Trojan-Ransom.Win32.Blocker.coew.

    FlashGuncelle.exe Virüsü bulaşırsa ne yapılmalı?

    1. ​Virüs bulaşmamış bir bilgisayardan Kaspersky Rescue Disk 10 indirin.
    2. Kaspersky Rescue Disk 10 bir CD imajıdır yani CD 'ye yazdırmalısınız.
      Iso dosyası nedir? Cd'ye nasıl yazdırılır? linkinden bilgi alabilirsiniz.
    3. Kaspersky Rescue Disk 10 CD'ye yazdırdıktan sonra bu CD ile bilgisayarı açın ve tarayın.

    hakan hakan (15424)