FlashPlayer.exe virüsü nasıl temizlenir?

Facebook üzerinde yayılan, FlashPlayer.exe adlı dosya ile bulaşan virüs bir truva atı yani trojan ve pek çok antivirüs tarafından tanınmıyor. Facebook üzerinde Kucucuk kiza sokakta tecavuz etmisler serefsizler ( 18 ) başlığı ile yayılan virüs saldırganlara bilgisayarınızın tam kontrolünü sağlıyor ve aynı zamanda kredi kartı, şifre gibi kritik bilgilerinizim çalınmasına olanak sağlıyor.

FlashPlayer.exe virüsü nasıl temizlenir? aşağıda anlatılmıştır.

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    FlashPlayer.exe virüsü nasıl temizlenir?

    Facebook üzerinden yayılan virüs https://goo.gl/wpCLUO ,https://goo.gl/TnWSnf,  https://goo.gl/TSQb8o, https://goo.gl/b9azbx gibi farklı linkler üzerinden kendini indirtiyor. Bilindiği üzere goo.gl Google'a ait bir URL yani web  adresleri kısaltma servisi.  Virüsin mesajındaki goo.gl ifadesi yüzünden kullanıcılar goo.gl virüsü olarak da bu virüsü tanımlıyorlar.

    Virüs facebook üzerinden şu ileti ile yayılıyor:

    Kucucuk kiza sokakta tecavuz etmisler serefsizler ( 18 )!
    bu goruntuler herkesi ayaga kaldirir. Fena rezil etmişler..
    Video : https://goo.gl/TSQb8o

    Bu linklerden biri tıklandığında http://mtlikes.com/videok.html adresi üzerinden FlashPlayer.exe adında bir dosya indiriliyor. FlashPlayer.exe dosyası 930Kb boyutunda ve Flash player simgesine sahip.

    FlashPlayer.exe virüsü olarak adlandırılan virüs jenerik bir truva atı barındırıyor. FlashPlayer.exe virüsü  teknik olarak Win32.Troj.Generic.a.(kcloud) adı ile bazı antivirüs programları tarafından tanınıyor.

    Virüs özellikle Chrome tarayıcıları etkiliyor. Aşağıdaki işlemleri yaparken Google Chrome tarayıcı kullanmayın.

    FlashPlayer.exe virüsü temizleme:

    Öncelikle Google Chrome eklentilerini silmeniz gerekiyor.

    Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. DEFAULT klasörünü sağ tuşla tıklayın ve silin
      Arkadaşlar Facebook Türkiye'de yasaklanıyor virüsü temizleme - Chrome eklenti silme

    Bu işlemden sonra FlashPlayer.exe virüsünün Chrome uzantılarını sildiniz.

    Şimdi bilgisayarı virüslerden arındırmanız gerekiyor.

    Bu adımd​a bilgisayarınıza bulaşan malware yazılımlar temizlenecektir. Malware yazılımlar virüsler gibi zararlı yazılımlara verilen genel bir addır.

    1. Malwarebytes anti-malware programı ile bilgisayarınızı, Windows'u, derin bir taramadan geçirin. Malwarebytes  anti-malware nasıl kullanılır?

    FlashPlayer.exe virüsü yukarıdaki işlemlerden sonra silinecektir.

    cemkara cemkara (4215)