Format Atmadan Bilgisayarı İlk Günkü Hızına Getirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Bilgisayar yavaşladıkğında ve performans kaybı hissedildiğinde yapılması gerekenlerden birisidir. En basit yöntemlerden biridir diyebiliriz.

pinhan pinhan (142)
6 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Aşağıda yazan komut, Windows işletim sistemi üzerinde kullanılan bir komuttur ve Windows Update ile ilgili gereksiz veya eski bileşenleri temizlemek için kullanılır. Bu komut, Windows Update geçmişi, gereksiz dosyalar, güncelleme yedekleri ve diğer gereksiz bileşenleri temizlemek için kullanışlıdır. Sistem diskinde boş alan kazanmanıza ve bilgisayarınızın performansını artırmanıza yardımcı olur.

    • Başlat > Çalıştır (Başlat + R) Komut İstemcisini açın.

              Eğer komut burada çalışmazsa PowerShell ile deneyin.

    • Başlat > PowerShell uygulamasını yönetici olarak açın.
    • "dism /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup" yazın. (Çift tırnak işaretleri olmadan yazın.)
    • "The operation completed successfully." yazısını görene kadar bekleyin.
    • Bilgisayarı yeniden başlatın.

    Komutların ne işe yaradığını öğrenmek isteyenler için:

    • /online: Bu parametre, işletim sistemi üzerindeki mevcut yüklü bileşenlerin temizlenmesini belirtir. Yani, işletim sisteminizin mevcut durumunu temizler.

    • /Cleanup-Image: Bu komutun çalıştırılmasını sağlar.

    • /StartComponentCleanup: Bu parametre, gereksiz veya eski bileşenlerin temizlenmesini başlatır. Bu bileşenler, Windows güncellemeleri veya diğer sistem güncellemeleri tarafından kullanılmayan dosyaları içerir.

    Bu komutu yalnızca gerektiği zaman kullanın, her seferinde tüm bileşenleri temizlemek gerekli değildir.

    pinhan pinhan (142)
    6 ay önce cevaplandı