Format attıktan sonra mavi ekran hataları alıyorum

İyi günler bilgisayarıma yeni format attım.Windows 10 Pro kurdum.Ancak formattan sonra her açılışında mavi ekran verip tekrar reset atıyor.Verdiği hatalar her seferinde farklı olduğu için hepsini kayıt edemedim sadece aklımda bir kaçı var (kmode exception not handled,0xc000021a,bad pool header).Bunlar gibi bir çok mavi ekran hatası alıyorum.Bazen başlangıç onarmaya atıyor ama onarılamadı diyor.Neden kaynaklandığını bir türlü çözemedim.Bunların üstesinden nasıl gelebilirim?

xyolive xyolive (11)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Format atmakla iş bitmiyor, formattan sonra yapılması gereken bazı şeyler vardır. Stabil bir sistem için format attıktan sonra şunları mutlaka yapmalısın

    • Ekran kartı ve chipset sürücüsü dahil bütün donanım sürücülerini yüklemek ve güncellemek
    • Windows güncellemelerini tamamlayıp Windows'u en güncel haline getirmek

    Bilgisayarının markası, modeli hakkında birazcık bilgi paylaşırsan sana daha iyi yardımcı olabiliriz. Ama sürücüler ve güncellemeler çok önemlidir.

    Gıgabyte GA-H81-D3 anakartın bütün sürücülerine buradan ulaşabilirsin: http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-h81-d3rev_10#support-dl

    Bu sürücüleri bilgisayarına sırasıyla tek tek kurman gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra Ayarlar > Windows Update bölümünden tüm Windows güncellemelerini de tamamlarsın. Ardından sonucu tekrar burada tartışırız.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

    • İşlemci : İntel (R) Core (TM) i3-4160 cpu ekran kartı amd radeon r7 265 Zeppelin ultra 8 gb ddr3 1333 mhz ram var 4-4 olarak anakart tam bilmiyorum ama gigabyte anakart xyolive 5 yıl önce
    • @farurhenho xyolive 5 yıl önce
    • anakart üreticisinin sitesinden gerekli bütün sürücüleri indirmen gerekiyor bir şekilde öğrenmelisin @xyolive omercik 5 yıl önce
    • gigabyte ga-h81-d3 müş markası anakartın @farurhenho xyolive 5 yıl önce
    • @farurhenho hep başıma gelmişti bu bayadır eskiden, eskiden uzmanim.net olsaydı ve bu soru eskiden açılsaydı ya da açsaydım gfüzel olurdu :) ilkaybaki 5 yıl önce
    • @ilkaybaki eskiden başına geldiyse tecrübe kazanmışsındır, sen de elde ettiğin tecrübeleri yazabilirsin :) omercik 5 yıl önce
    • @xyolive indirme linkini açıklamaya ekledim omercik 5 yıl önce
    • şuan indirmeye başladım indirtikten sonra ne yapmam gerekiyor @farurhenho xyolive 5 yıl önce
    • Her bir inen dosyanın içinde setup var, onlara çift tıklayıp kurulumu tamamlaman yeterli. Bütün sürücüler kurulduktan sonra bir de dediğim gibi Windows güncellemelerini tamamlarsın. @xyolive omercik 5 yıl önce
    • tabi indikten sonra hepsini yapacağım yardımınız için teşekkürler bir de sormak istediğim bir şey var bios güncelleme nasıl oluyor onun güncel olup olmadığını nasıl anlayabilirim ve nasıl güncelleyebilirim? @farurhenho xyolive 5 yıl önce
    • BIOS güncelleme hakkında geniş bilgim maalesef yok. Sadece şunu biliyorum, kazara yanlış bir şey yaparsan çok ciddi sorun çıkabilir. Anakart garantilik olabilir. Tam bilgim olmadığı için bu denli önemli bir konu hakkında yorum yapamayacağım @xyolive omercik 5 yıl önce
    • Dediğinizi yaptım fakat mavi ekranlar devam ediyor windowsu güncelleyemiyorum 1809 güncelleştirmesini yaparken mavi ekran veriyor @farurhenho xyolive 5 yıl önce
    • ekran kartı driverini kurduktan sonra yeniden başlattığımda sürekli bu hatayı alıyorum ayarlarına vesaire giremiyorum (https://i.hizliresim.com/4jQVlA.png) sorun üzerine sorun çıkıyor @farurhenho xyolive 5 yıl önce
    • Sen bilgisayarını bir bilgisayarcıya göstersen güzel olur donanımsal bir sorun olup olmadığını anlamak için omercik 5 yıl önce
    • bunu da bir çok kez yaptım her götürmemde farklı bir şey söyledi ramin bozuk ekran kartın bozuk anakartın bozuk hdd bozuk gibi, ram bozuk dediği vakit iki rami de tek tek ayrı ayrı slotlarda memtest86 ile taradım ve hiç bir sorun çıkmadı ondan sonra güvenimi kaybettim o yüzden güvenemiyorum @farurhenho xyolive 5 yıl önce
    • Format atmadan önce buna benzer sorunlar var mıydı? @xyolive omercik 5 yıl önce
    • ekran kartı driverinin 1603 sorunu vardı ilk açarken mavi ekran veriyordu 2. defa açıldığında açıyordu ama ondan sonra neredeyse hiç mavi ekran vermiyordu @farurhenho xyolive 5 yıl önce

    Bilgisayara format atmadan ve  attıktan sonra mutlaka yapılması gereken işlemler vardır.

    1. Format atmadan önce mutlaka bir USB belleğe wi-fi veya ethernet  kartının sürücüsü indirilip saklanmalıdır.
      Format sonrasında bilgisayar ethernet veya wifi kartını göremeyebilir. Bu durumda internete giremezsin.
    2. Format atmadan diğer tüm donanım ad ve modelleri not alınmalıdır. Formattan sonra
    3. Formatan ve Windows kurduktan sonra ilk wi-fi veya ethernet kartı tanıtılmalıdır. Böylelikle internete girebilirsin.
    4. Daha sonra sürücü güncellemeye geçmeden önce Windows güncellemeleri yüklenmelidir.
    5. Windows güncellendikten sonra ekran kartı, ses kartı gibi diğer donanımların sürücüleri tek tek indirilip yüklenmelidir.
    6. En sonunda ihtiyacının olduğu programları yüklemelisin.

    Yani format attın, Windows kurdum ile olmuyor.  Bu dediklerimi yapmazsan başarılı ve doğru bir format gerçekleşmez.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • formattan sonra internet görünüyor öyle olmadığı taktirde 2. bir bilgisayarım var onun yardımı ile sürücüsünü indirip kurup bu sorunu düzeltebiliyorum bunun ile ilgili bir sorunum yok fakat windows güncellemeleri vesaire kuramıyorum mavi ekran hatası veriyor şuan 1809 güncellemesi var onu denerken bu sefer mavi ekran yerine devam eden güncelleştirmeler var gibisinden bir şey söylemişti @murat xyolive 5 yıl önce
    • @xyolive ben genel yapılması gerekenleri yazdım. Mavi ekranın görüntüsü var mı? murat 5 yıl önce
    • @xyolive Windows 10 kurulum ISO dosyasını ne zaman indirdin? murat 5 yıl önce
    • iso dosyasını ben değil abim indirmiş microsoftun kendi sitesinden sanırım 1803 sürümünü indirmiş mavi ekranın görüntüsünü almadım ancak verdiği mavi ekranların kodlarının bir kısmı aklımda @murat xyolive 5 yıl önce
    • @xyolive şimdi sorunda gördüm yazdığın hataları. Bu kadar çok hata alman normal değil. Daha önce Windows 10 mu yüklüydü? Bana bir donanım sorunun varmış gibi geldi. murat 5 yıl önce
    • evet daha önce de windows 10 yüklüydü @murat xyolive 5 yıl önce