Format, Hızlı format ve Low Level format arasında ne fark var?

Komut sistemi ile atılan format düzeyi nedir ?

Bu şekilde format atıldığında disk üzerinde oluşan hatalı hücreler düzeliyormu?

Bildiğim kadarıyla komut sistemi üzerinden atılan format yüzeysel format tam format değil bu konuda siz ne diyorsunuz.

bedreke bedreke (1)
2 yıl önce sordu

  • müsadenle soru başlığını değiştireceğim. alattin 2 yıl önce

Toplam 1 Cevap

3 tür format var.

  1. Qucik Format (Hızlı biçimlendirme)
  2. Format (Üst seviye biçimlendirme)
  3. Low Level Format (Alt seviye biçimlendirme)

Normal format üst seviye biçimlendirme olarak da bilinir.  Normal formatta ( komut satırı üzerinden format C: gibi bir kullanımı var) veriler silinir ve disk ayrıca hatalara karşı taranır. Qucik format yani hızlı biçimlendirmede sadece disk üzerindeki veriler silinir. Doğal olarak Format uzun sürer.

Low Level format günümüzde pek kullanılmasa da önceden yayın olarak kullanılan hatta bazı eski BIOS sürümlerinde seçenek olarak bulunan bir biçimlendirme türü.  Low Level format işletim sisteminden bağımsız olarak daha çok diskteki sorunların giderilmesi için kullanılan bir yöntem.

Low Level formatta verilerin disk üzerinde kaydedileceği alanlar fiziksel olarak yeniden yaratılır. Low level formata fabrika formatı dersek yanlış olmaz. Sabitdiski hani HDD'yi ilk alındığı hale getirir.

alattin alattin (16999)