Format ile virüsler silinir mi?

Virüslü bilgisayara format atılırsa, bilgisayarda virüs kalır mı?

Bazı arkadaşlar formattan sonra da virüsün kalabileceğini söylüyorlar. Virüsten kurtulmak için format atmak yeterli mi?

ceyda ceyda (312)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Virüslü bilgisayara format atılırsa, bilgisayarda virüs kalır mı?

    Hayır bilgisayarda virüs kalmaz. Format denilen işlemde sabitdisk, (hardisk), Usb disk gibi cihazların yüzeyinde dosyaların saklanabilmesi için uygun bölümlemeler oluşturulur. Disk üzerinde sektör, küme ve izler oluşturulur.

    Daha sonra bu alanlara dosyalar yazılır. Dosyalara bulaşan tüm virüsler formattan sonra silinir.

    Çünkü disk üzerinde dosya kalmaz. Dolayısı ile tüm virüsler silinir.

    Bazı arkadaşlar formattan sonra da virüsün kalabileceğini söylüyorlar. Virüsten kurtulmak için format atmak yeterli mi?

    Eğer Windows kurulumu yaptığınız diskte virüs varsa, veya formattan sonra taktığınız usb belleklerde virüs varsa bilgisayarınıza tekrardan virüs bulaşır.

    Kullanıcıların en çok yaşadığı sorun budur.  Format atılır bilgisayar temizlenir fakat ardından virüslü bir usb takılarak tekrar virüs bulaştırılır.

    Eğer formattan sonra virüs sorunu yaşıyorsanız:

    1. Format işlemini kesin virüs olmadığınız bir Windows DVD'si ile yapın.
    2. Format aşamasında bölüm bilgilerini silin, bölümleri yeniden oluşturun.
    3. Format atın ve kurulumu gerçekleştirin.
    4. Hiç bir işlem yapmadan Windows'u güncelleyin.
    5. Sürücüleri güncelleyin.
    6. Bir antivirüs yükleyin.
    7. Kullandığınız usb bellek ve harici diskleri virüs taramasından geçirin.

    Bu adımları düzgün uygularsanız formattan sonra virüs bulaşmaz ve bilgisayarınız temiz kalır.

    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

    • teşekkürler! ceyda 8 yıl önce