Format sırasında kurtarma bölümünü sildim

merhaba ben format atarken yanlışıklen en üstte bulunan 300 mb nin 15 mb sini kullanan kurtarma bölümü yazıyordu sildim yeniden uyguladım birincil oldu C diskimi sildim yeniden uyguladım format atamıyorum 300 mb kurtarma bölümün üstüne gelince alt tarafta windows 0 sürücüsünün 1 bölümüne yüklenemiyor yazıyor yardımcı olabilirmisiniz

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sen işleri çok karıştırmışsın, bunları düzeltmen -kendi başına- çok zor olur.

    İstersen sen PC'yi ve sistemi tamamen baştan, yeniden oluştur.

    Bunun için önce PC'de sabit diskteki tüm önemli dosyalarını, arşivini bir harici diske (USB) yedeklersin ve sonra sabit disk bölümlerini tamemen silip sonra yeniden oluşturur biçimlendirirsin (Tüm sabit diski eşit boyutlarda iki bölüm yaparsan iyi olur. Böyle yaparsan format sırasında ayrıca kurtarma ve boot bölümleri otomatik oluşacaktır. Eğer sabit diski iki bölüm yapmakta zorlanırsan format öncesi tek bölüm olarak tüm bölümleri -önce silip sonra- birleştirirsin. Böyle olursa İkinci bölümü ise daha sonra windows üzerinde Disk Yönetiminden oluşturabilirsin). İlk olarak böyle başlarsın ve arkasından formata geçersin.

    Herhalde en iyisi böyle yapman olacacaktır.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • şuan tehlikeli sularda yüzüyorum @temmuz bey :) pcyi fabrika ayarlarına döndürsem düzelme şansı varmı birde benim pcnin harddiski 1 tb idi arızalandı 300 gb lik harddisk takılmış bir sıkıntı olurmu işletim sistemi win 8 idi şimdi win 8.1 ondada sıkıntı olurmu @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • Nasıl fabrika ayarlarına döndürebileceksin? Makinede bunun için fiziksel bir düğme bulunuyormu? Öyle olduğunu varsaysakta bunu sağlayacak recovery dosyaları önceki (orjinal) sabit diskin ile birlikte ıskartaya çıkmadımı? Yeni kullanmakta olduğun sabit disktede kurtarma bölümünüde bozmamışmıydın? Sabit disk değişikliği yapmış olman bundan sonrası için bir problem teşkil etmez (Makineler var oldukları sürece bir sabit diske mahkum olmazlar. Bozulduklarında yada başka bir sebeple gerek olduğunda sabit diskler değiştirilebilirler. Bu çok normaldir.). İşletim sistemi değişiklikleride herhangi bir problem oluşturmaz. Bunların hiçbirini kafaya takmamalısın. Yada küçük bir masrafla (fazla tutmaz) bir teknik serviste format attırırsın ve ondan sonraki süreçte sistemini bu edindiğin tecrübeler doğrultusunda kullanırsın. Kolay gelsin @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce

    Ekranda ne görüyorsan hepsini seçip tekrar Sil tuşuna basarak silmelisin. Windows, kurtarma bölümünü yeniden oluşturmalı.

    omercik omercik (9418)