Format sonrası oyun, discord ve steam gibi programlarda arayüzündeki çözünürlük düşüşünün sebebi nedir?

Win 8.1 den Win 10' a geçiş yaptım (format). Tüm sürücülerim güncel ekran kartım da dahil olmak üzere ama beklenmedik sorunlar ortaya çıktı. Bunlar:

1. Format öncesi oynadığım Pubg Lite' ı (sadece örnek verdim genel sorun olabilir) tekrar kurup açtım ve performans değişmemeksizin çözünürlük bozuldu. Yani objeleri çevreleyen çizgiler çok parçaçıklı oldu. Oynamayı etkilemese de sinir bozucu bir durum.

2. Steam' kurup ilk kez açtığımda ise arayüz içindeki yazılar ve oyun tanıtım resimlerinin kalitesi düştü.

3. Bu sorun formatla mı ilgidir pek bilemem ama monitör çözünürlüğündeki duvar kağıtlarını arkaplan yaptığım zaman ilk başta net ama 20 saniye sonra ise görüntünün biraz bozulduğunu analiz ettim. Dört gündür araştırmadığım makale, konu, site kalmadı. Sorunu çözemedim. Dilerim sorunu beraber çözelim. Teşekkürler..

LENOVO G50-70 SİSTEM ÖZELLİKLERİ

  • Windows 10 Pro (64 bit)
  • İntel Core İ3 4005u 1.70 GHZ
  • 4GB Ram
  • AMD Radeon HD 8500M
  • Yonga Türü: İntel HD Graphics Family
dantesc dantesc (3)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Ram inda sorun olabilir?

    Ekran kartında sorun olabilir?

    Bilgisayarın ısınıyor mu?

    Hard diskinde sorun olabilir?

    HDD Sağlık testi ve Bad sector testi nasıl yapılır ? Test yap ve sonucu bizimle paylaş

    darkcrak darkcrak (5158)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Tarattım sadece Rellocated Sector Count (warning) şeklinde uyarı geldi. Yukarıda belirttiğim sorunların hiçbiri format öncesi yoktu. dantesc 3 yıl önce
    • Error Scan yaptın mı ? hydra 3 yıl önce
    • evet quick scan yaptım diğeri uzun sürüyordu. ya anlamadığım birşey var windowsun arayüzünde yok bu sorun, ayarlardaki görünümde de yok google chromeda da yok. İntel grafik ayarlarından ve güç seçeneklerinden hep performans ayarları yaptım bu etki eder mi? dantesc 3 yıl önce
    • quick scan kapat öyle dene. hydra 3 yıl önce
    • @hydra etiket koy @dantesc. darkcrak 3 yıl önce

    Ekran kartından şüpheleniyorum. Bu yüzden ekran kartını çıkarıp görüntüyü işlemciden alın bakın bakalım aynı sorun var mı.

    HDD Error Scan yapın.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Laptop kullanıcısıyım. Ekran kartlarını kaldırıp tekrar kurmayı denedim olmadı. Oyunları dahili ekran kartıyla yani intelle çalıştırdım 3-5 fps aldım oyuna bile giremedim. dantesc 3 yıl önce
    • Donanımsal sorun var @dantesc driveler ile kurtaramazsın. Bana sorarsan bir bilgisayarcıya ver bi baksın soruna darkcrak 3 yıl önce
    • peki formatla donanım bozulabiliyor mu? dantesc 3 yıl önce
    • Formatla donanım bozulması mümkün değildir, ekran kartının bozulacağı zamana denk gelmiştir format. Tekrar windows 8.1 e dön bak bakalım düzelcekmi. hydra 3 yıl önce