Format sonrasında disk biçimlendirme sorun çıkarır mı?

Merhaba arkadaşlar.

Ben formatı Recovery'den atıyorum.Haliyle pek bi ayar yapamıyoruz atarken.Ama attıktan sonra Disk Biçimlendirme ile diskin boyutlarını ayarlasam sıkıntı çıkar mı acaba ?

akif52 akif52 (34)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Hayır, hiçbir sorun yaşamazsın. Sadece biçimlendireceğin diskin içindeki verilerin siliniceğini bilmelisin.

    brsozl brsozl (1961)
    8 yıl önce cevaplandı

    • C yi biçimlendirirsem sistemmi silinir yani ? Formattan hemen sonra yapıcam akif52 8 yıl önce
    • Silinir tabii ki. Sistem dosyalarını silmiş oluyorsun. brsozl 8 yıl önce
    • Ee ne önemi kaldı bu işin ? Bilgisayar açılmayacak bildiğin. :D akif52 8 yıl önce

    Biçimlendirme kavramı esasen diske (veya hafıza kartı vb diğer depolama aygıtlarına) biçim verme, formatlama anlamına gelir. Ama sen farklı anlamıyla soruyorsun gibi. Anladığım şekil yanlış değilse sen önce diski ve sistemi formatlayarak işletim sistemini kuracaksın ve daha sonra diski yeniden bölümlendirme ve işletim sisteminin bulunduğu bölümde dahil olmak üzere disk bölümlerini yeniden boyutlandırma anlamında diskin biçimlendirilmesini sormaktasın. Yani PC'ye işletim sistemeni kurduktan sonra disk bölümlerdirme ve bölüm boyutlarını düzenleme şekli olarak diske biçim verebilirmiyim diye sormaktasın, doğrumu?

    Eğer yukarda belirttiğim şekilde soruyorsan, cevap evettir. Bunu Windows Vista ve sonrası işletim sistemlerinde Windows'un kendi içerisinde gelen Disk Yönetimi aracıyla fazla zorlanmadan yapabilirsin. Bu şekliyle diski biçimlendirme ile işletim sistemi zarar görmez; çalışmasını sürdürür.

    Fazla zor değil. Biraz dikkatli ol, yeterlidir.

    Kolay gelsin.

    temmuz temmuz (12505)