Formatla sıfırlamak arasındaki fark nedir?

Format atmak ve sıfırlamak arasındaki fark ne? Sıfırlarsam virüsler gidermi yani hızlı olurmu bilgisayarım?

utkuberk1 utkuberk1 (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sıfırlama temiz olmaz. Sıfırlama formattan daha uzun sürebilir. Sıfılrama sonucfunda windows.old dosyasıs oluşur(bilir) ve Windows.old klasörü eski Windows yani sıfırlamadan önceki dosyaları saklar. En temizi ve en hızlısı tabii ki formattır. Bunun dışında farklar vardır muhtemelen.

    hydra hydra (3800)
    2 yıl önce cevaplandı

      Format attığında disk üzerindeki tüm dosyalar silinir: Belgelerin, Windows'a ait dosyalar vs.  sabitdiskini ilk aldığın zamanki gibi olur.

      Sıfırladığında durum farklıdır. İşletim sistemi dosyaları durur, diğer yüklü olan programlar vs silinir.

      Sıfırlama virüsleri temizlemeyebilir. Formatlamada virüs de dahil olmak üzere hiç bir şey kalmaz.

      murat murat (12492)