Formatlanmış diskten veri nasıl kurtarılır?

Formatlanmış bilgisayardan videolar nasıl kurtarılır? Formatlanmış bilgisayardan resimler nasıl kurtarılır? Formatlanmış bir diskten veriler nasıl kurtarılır? Formatlanmış USB'den veri kurtarma nasıl yapılır?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Formatlanmış diskten veri kurtarma - Formatlanmış USB flash bellekten veri kurtarma

    Bir HDD, USB Flash bellek, USB harici disk, bir SD karttan verileri kurtarmak mümkündür. Veri kurtarma işlemine başlamadan önce bilmeniz ve yapmanız gereken bazı işlemler var:

    1. Asla formatlanmış diske veri kurtarma işleminden önce dosya kopyalamayın, program kurmayın, disk üzerinde işlem yapmayın. Bu diske indirme yapmayın. Disk formatlandığı ile haliyle kalsın. Disk üzerine bir kopyalama yaparsanız, dosya kaydederseniz bu eski dosyaların, silinmiş dosyaların üzerine yazılabilir. Bu durumda eski silinen dosyaların kurtarılması mümkün olmayabilir.
    2. Formatlanmış diskten kurtarılacak olan belgeleri yine o diske kaydetmeyin. Kurtarma işleminde kurtarılacak dosyaları başka bir diske kaydedin.
    3. Formatlanan sizin ana diskinizse bu diski mutlaka başka bir bilgisayara ikici disk olarak takın ve o bilgisayarda kurtarma işlemini başlatın.
    4. Birazdan anlatacağım kurtarma programını formatlanmış diske kaydetmeyin.

    Bu çözüm aşağıdaki tüm medya türlerine uygulanabilir:

    • Formatlanmış HDD'den veri kurtarma
    • Formatlanmış USB Flash bellekten veri kurtarma
    • Formatlanmış USB harici diskten veri kurtarma
    • Formatlanmış SD karttan veri kurtarma
    • Formatlanmış SSD'den veri kurtarma

    Bu çözümde kullanılan veri kurtarma programı bence en iyi silinen dosya kurtarma programı. Kullanacağımız veri kurtarma programı PhotoRec tamamen ücretsiz ve full sürüm bir program.  Diğer pek çok programın bulamadığı silinen dosyaları kurtarabiliyor. PhotoRec ücretsiz tam sürüm veri kurtarma programıdır. Linux, MAC OS, DOS, Windows gibi pek çok farklı işletim sisteminde kullanılabilir.

    Formatlanmış diskten veri kurtarma için ihtiyacınız olanlar

    Formatlanmış diskten veri kurtarma işlemine başlamadan önce aşağıdakileri hazır ederseniz çok iyi olur.

    Adım Adım Formatlanmış diskten veri kurtarma

    Formatlanmış diskten, formatlanmış usb'den veri kurtarmak için adım adım aşağıdaki işlemleri takip edin. Formatlanmış diskten veri kurtarma işleminde silinen fotoğrafları kurtarma, silinen videolarık kurtarmak, silinen belgeleri kurtarmak mümkün olacaktır. Bunun dışında disk üzerinde bulunan tüm silinen dosyalar kurtarılacaktır.

    Formatlanmış diskten veri kurtarma (işte başlıyoruz):

    Çayınızı kahvenizi alın. Bu işlem diskin boyutuna göre 4-5 saat ve üzeri sürebilir!

    1. Formatlanmış disk bir USB Flash bellek veya USB harici disk ise bilgisayara takın.
    2. Buradan ücretsiz veri kurtarma programı olan PhotoRec programını indirin: PhotoRec indir (64 bit Windows). | Photorec indir (32 bit windows) Bilgisayarınız 32 bit mi yoksa 64 bit mi bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz:  Bilgisayarım 32 bit mi 64 bit mi nasıl anlarım?
    3. İndirdiğiniz testdisk-7.1-WIP.win64.zip dosyasını genişletin.  Zip dosyası nasıl genişletiliyor bilmiyorsanız buradan yardım alın: Zip dosyası nasıl açılır?
    4. photorec_win programını bulun ve iki kere hızlıca tıklayıp çalıştırın.
    5. Select a media (use Arrow keys, then press Enter): ekranında kurtarma yapılacak diski aşağı yukarı ok tuşlarına basarak seçin. Sonra enter tuşuna basın.
      Select a media (use Arrow keys, then press Enter):
      >Disk /dev/sda - 256 GB / 238 GiB (RO) - SK hynix SC311 SATA 256GB
       Disk /dev/sdb - 16 GB / 14 GiB (RO) - SanDisk Cruzer Blade

    6. Disk /dev/sdb gibi başlayan ikinci ekranda aşağı yukarı ok tuşlarına basarak Whole Disk'i seçin.
      Disk /dev/sdb - 16 GB / 14 GiB (RO) - SanDisk Cruzer Blade
                                                                                                                                   Partition                  Start        End    Size in sectors
      >     Unknown                  0   0  1  1946  68 42   31266816 [Whole disk]
        1 P MS Data                  0  32 33  1946  68  9   31264735 [Microsoft Basic Data] [YEDEK]

    7. To recover lost files, PhotoRec needs to know the filesystem type where the file were stored: ekranında Other seçili olsun. Kurtarma yapılacak disk bir Linux ise o zaman ext2 / ext3 seçin.Sonra enter tuşuna basın.
      To recover lost files, PhotoRec needs to know the filesystem type where the
      file were stored:
       [ ext2/ext3 ] ext2/ext3/ext4 filesystem
      >[ Other     ] FAT/NTFS/HFS+/ReiserFS/...

    8. Please select a destination to save the recovered files to. ekranında C harfine basın. Burada kurtarılan dosyalar nereye kaydedilecek diye soruyor. C harfine basarak photorec_win  programının olduğu klasöre kurtarma yapacağınızı belirtiyorsunuz.
    9. Aşağıdaki gibi bir ekran geldiğinde artık kurtarma işlemi başladı demektir.
      Pass 1 - Reading sector     199040/31266816, 114 files found
      Elapsed time 0h00m07s - Estimated time to completion 0h18m12
      exe: 41 recovered
      ttf: 40 recovered
      png: 15 recovered
      tx?: 6 recovered
      jpg: 6 recovered
      zip: 1 recovered
      txt: 1 recovered
      reg: 1 recovered
      gz: 1 recovered

    Kurtarma işlemi bittiğinde Photo Rec programının olduğu klasörde şu adlarda klasörler göreceksiniz:

    • recup_dir.1
    • recup_dir.2
    • recup_dir.3
    • recup_dir.xxx

    Bu recup_dir klasörleri kurtarılan dosyaların kaydedildiği klasörlerdir. recup_dir klasörleri altında formatla beraber silinen tüm dosyalarınızı bulabilirsiniz.  Formatlanmış diskten veri kurtarma işleminde aşamalara dikkat ederseniz pek çok video, fotoğraf ve belgeyi kurtarmak mümkündür.

    Photo Rec ücretsiz ve son derece başarılı bir veri kurtarma programıdır. Silinen resimler, silinen videolar, silinen belgeler photo rec programı ile kolayca geri getirilebilir. Yine aynı şekilde formatlanmış diskten veri kurtarmak için de kullanabileceğiniz ücretsiz bir veri kurtarma programıdır ve piyasadaki ücretli pek çok programdan daha iyi sonuç verir. İşlem sırasında bir sorun yaşarsanız veya kafanıza takılan bir şeyler olursa uzmanim.net'e sorabilirsiniz.

    alattin alattin (16984)