Formattan sonra bilgisayar yavaşladı

Benim bir laptopum var. Laptopa gerektiğinden dolayı format attık. İşte sonra laptopun performansı çok düştü. Formattan önceki performansı çok iyiydi ama formattan sonra performans yarıya indi. Çok sık takılmalar oluyor. Hatta donduğu zamanlar oluyor. Sizce sorun ne?

muhammed60 muhammed60 (3)
6 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Format attıktan sonra Laptop/PC yavaşlamaz aksine daha fazla performans verir.
    Yapılacak alternatif yöntemler;

    1-) CHKDSK yap; CHKDSK yapmak için;  : Windows + R tuşuna bas gelen çalıştır ekranına CMD yazıp sağ tıklayıp yönetici olarak başlat ve şu

    komutları gir; C: yi taramak için ; chkdsk c: /f /r  , D: için chkdsk d: /f /r  yazıp enterle, gelen Yes or No / Y/N , yazcak y tuşunu tıklayarak, sistemi yeniden başlayacaktır, başlamazsa kendiniz başlatınız.
    NOT: Chkdsk yaparken taramalar fazla uzun sürer, %11, %15 gibi değerlerde, takılı kalır gibi olur 25-30 dakika , eğer 1 saatten fazla bekliyorsaniz sistemi yeniden başlatıp öyle deneyin, Elbet yükselecektir.

    2-)Driverleri kur/güncelle, güncel ise kaldır geri yükle.

    3-) Windows10 kullanıyorsan, Tüm güncellemeleri yapmalısın.

    4-) BIOS ayarlarını Default ayarlarına çevirmelisin. varsayılanlara yani.

    3-) Windows 10 kullanıyorsan Tüm güncelleştirmeleri yapmalısın.

    Yapacaklar aslında bu kadar,  Sorunun geçmezse Yeni Bir ISO/DVD ile temiz bir kurulum yapmalısın.

    EDİT: Eski windows klasörü. C: Windows.old klasörünün içindedir bunu düzeltmek için;

    Bilgisayarım>Yerel Disk C: yi sağ tıkla özellikler de> Diski temizle de ve gelen ekranda hepsini tik işaretini tıkla ve sistem dosyalarını temizle de

    nvidiagtx nvidiagtx (690)
    6 yıl önce cevaplandı

      Driverleri güncelleyin.

      Antivirüs programı kurun.

      temmuz2004 temmuz2004 (47)
      6 yıl önce cevaplandı

        Benim anlamadığım performansı iyiyse neden format attınız? Bilgisayarın çalışmasında, davranışında, performans açısından problem yoksa format atmamak en doğrusudur.

        Format attıktan sonra bilgisayar ilk saatler yavaş çalışabilir. Yeni ameliyat olan bir insan ameliyat olur olmaz eski performansına kavuşabilir mi? Kavuşamaz. Böyle düşünün.

        Bütün Windows güncellemelerini, driver (sürücü) güncellemelerini yapın. Siz yavaş da olsa bilgisayarınızı kendinize göre düzenleyin, programlarınızı falan kurun.

        omercik omercik (9418)
        6 yıl önce cevaplandı

        • Önceki sistemi silmeden üstüne kurmuş olabilir mi? oguzhan34 6 yıl önce
        • oguzhan34 mesajımı editledim @oguzhan34 nvidiagtx 6 yıl önce
        • @nvidiagtx teşekkürler. Emin olamadığım için sormuştum. Sistem üstüne sistem kurmak mümkündür dimi? oguzhan34 6 yıl önce
        • Bir bilgisayara 3 işletim sistemi kurulabilir. @oguzhan34 nvidiagtx 6 yıl önce

        Dediklerinizi bir bir yaptım ama hala laptop arada bir takılıyor hatta takılırken dırrrtt diye kapa bi ses geliyor.

        muhammed60 muhammed60 (3)
        6 yıl önce cevaplandı

        • Ekran kartı ile alakalı muhtemelen nvidiagtx 6 yıl önce
        • Benim PC dede ekran donuyor ve aniden DIRRRRR diye ses geliyordu meğersem ekran kartındaymış, nvidiagtx 6 yıl önce
        • Isınmadanda kaynaklı olabişir. nvidiagtx 6 yıl önce