Formattan sonra fandan gelen ses arttı?

Dün leptopuma format attım ve attıktan sonra leptopdan 1-2 tık daha çok ses geldiğini farkettim neden olmuş olabilir?

warofthe warofthe (3)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yeni format atılmış PC'lerde hemen format sonrası Microsoft / Windows güncellemeleri -otomatik- başlar ve bu güncellemeler sırasında ek performans ihtiyacı sebebiyle işlemci daha yoğun çalışır. Buna bağlı olarakta işlemci fanı daha çok çalışır, daha hızlı döner (fan pervanesinin dönme devir sayısı artar). Zira daha performanslı çalışmasında işlemcide daha çok ısınma olacaktır ve bu ısınmayı azaltmak için işlemci fanı daha hızlı çalışır (Aynı işlem sırasında power supply fanıda daha çok ve sesli çalışır). Fan ve fanların daha çok çalışmasıda kasadan çıkan sesin artmasına yol açar.

    Güncellemeler tamamlanıp sonlanınca herhalde fan devir hızları normale dönecek ve kasadan gelen ses yine azalacaktır.

    temmuz temmuz (12505)