Formattan sonra silinen dosyaları geri getirme ?

Meraba arkadaşlar çık önemli bir sorum olacaktı. Arkadaşlar 2 gün önce bilgisayara format attım yedeklemeyi unuttum format attıktan sonra belgelerimdeki oyun savelerim falan gitti bu dosyları geri getirebilirmiyim ? Herkese şimdiden teşekkürler.

abbas5021 abbas5021 (2)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Formattan sonra silinnen dosyaları Recuva ile geri getirebilirsiniz. Fakat kurtarma işlemini USB harici bir bellek veya diske yapın. Formatlanan diskin üzerine yapmayın.

    Silinen dosyaları geri getirme linkinden Recuva nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Detaylı olarak anlatabilir misiniz ? abbas5021 9 yıl önce
    • Silinen dosyaları geri getirme linkinde detaylı olarak bulabilirsiniz. cemkara 9 yıl önce

    Formattan sonra yeni kurulumda inşallah çok işlem yapmamışsındır. Ne kadar fazla işlem yaparsan ve diske yazdırmalar, kayıtlar yaparsan eski verilerini kurtarma şansın o kadar azalır. Çünkü bu halde diskte silinmiş dosyaların üzerine yeni kayıtlar olacak, eski dosyalar kutarılamaz hale gelecektir.

    Böyle durumlarda dosyalar silindikten hemen sonra recovery yoluna gidilmelidir. Bu şekilde yapılırsa korkulacak bir durum olmaz; kaybedilen dosyaların tamamı veya tamamına yakını başarılı olarak kurtarılabilir.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Detaylı olarak anlatabilir misiniz ? abbas5021 9 yıl önce
    • Sabit disk, USB bellek, hafıza kartı vb kayıt materyallerinde data'lar ve her çeşit dosyalar iradi veya yanlışlıkla silinselerde gerçekte silinmezler. Sen onları göremesende, diskte boşalma, yer açılma olsada onlar hala disk üzeride kayıtlıdırlar. Bu sebeple bir recovery programı vasıtasıyla geri getirilme şansı vardır. Ama disk yada kayıt medyası kullanılmaya devam edilirde, bahsettiğimiz silinmiş dosya kayıtlarının üzerine yeni dosya/veri kayıtları yazılırsa eskiden kalanlar (görülemeyen silinmiş dosya kalıntıları) bozulacak, kurtarılamayacak hale gelecektir. Bu durum aniden ve bütünüyle olmayıp yeni verilerin disk üzerinde eski kayıtların üzerine denk gelmesi ve çoğalmasıyla olacaktır. Böyle durumlarda eski kayıtlar geri getirebilse bile önce -üzerlerine yazıldığı için- bozuk ve kullanılamaz halde olacak, daha sonrada (üzerine yazmalar devam ettikçe) kurtarma programlarında tamamen görünemez duruma gelecektir; artık kurtarma işi şansa kalmıştır, sadece yeni dosya kayıtlarının üzerlerine rastlamadığı silinmiş dosyalar kurtarılabilecektir. Kurtarma sırasında cemkara'nın ikazına mutlaka uyulmalıdır. Zira aynı disk üzerine kurtarma demek, kutarılmaya çalışılan dosya kayıtlarının üzerine rastgele yeni kayıtlar yapılması demektir ki, başarısızlık halinde yeni bir kurtarma şansını ortadan kaldırabilecektir. Anlatabildiğimi sanıyorum. Kolay gelsin. temmuz 9 yıl önce