Formattan sonra yüklenmesi gereken programlar nelerdir?

Çok genel bir soru oldu farkındayım. Bilgisayara format atıldıktan sonra mutlaka yüklenmesi gereken yazılımlar kişilere ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir.

Benim merak ettiğim  uzmanim.net kullanan arkadaşların formattan sonra bilgisayara yükledikleri genel sistem araçları neler?

Herkesin olmazsa olmazları nelerdir?

MuratUncu MuratUncu (149)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    İlk yazan ben olayım.

    Benim formattan sonra olmazsa olmaz program listem şu şekilde:

    1. 7Zip
      Ücretsiz, zip,  rar gibi sıkıştırılmış dosyaları açma programı. Neredeyse tüm sıkıştırılmış dosyaları açar.
    2. VLC Player
      Basit, hızlı ve güçlü bir ortam oynatıcıdır.
      Her şeyi oynatır: Dosya, disk, web kamerası, aygıt, akış.
      Çoğu biçimi ek kodlayıcı/çözücüler yüklemeden oynatır:
      MPEG-2, DivX, H.264, MKV, WebM, WMV, MP3...
      Tüm platformlarda çalışır: Windows, Linux, Mac OS X, Unix...
      Tamamen ücretsizdir, ajan ya da reklam içermez ve kullanıcının yaptıklarını izlemez.
    3. İrfan View
      Ücretsiz resim görüntüleyici. Jpeg, png, gif, tif, gibi aklınıza gelen gelmeyen tüm resimleri açabilir. 1.5MB boyutu ile efsane bir programdır.
    4. AVAST antivirüs
      En hızlı ücretsiz antivirüs yazılımı. Neredeyse 6 senedir kullanıyorum. Hiç sorun yaşatmadı. Ücretsiz antivirüs programlarının en iyisi.
    5. Google Chrome
      En hızlı internet tarayıcı. Son güncellemeleri ile biraz sıkıntı yaratsa da hala favorin.
    hakan hakan (15409)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Hakan bey, 7Zip ve Winrar arasında fark nedir? Öneriniz nedir? @hakan givozip 6 yıl önce
    • @givozip 7Zip favorim. Neredeyse tüm sıkıştırma formatlarını açar. Zip, rar ve diğerleri. aynı zamanda ücretsiz. Daha ne olsun. hakan 6 yıl önce

    Merhaba,

    formattan sonra yüklenmesi gereken programlar (yani ben müşterilerime bu programları kuruyorum stabil)

    - Java Player (internetteki oyun ve videoların düzgün olarak çalışması için eklenti) *zorunlu

    - Flash Player (video ve internet tarayıcılarındaki özel uygulamaları kullanmak için eklenti) *zorunlu

    - Shockwave Player (internet tarayıcılarında videoların ve oyunların sayfaların donmaması için eklenti) *zorunlu

    - Ares (en kaliteli virüssüz müzik indirme programı) *isteğe bağlı

    - Google Chrome (*en hızlı ve en güvenilir web tarayıcı) * zorunlu

    - Office (2003, 2007, 2010, 2013 isteğe göre) (word ,excel ve outlok gibi programları kullananlar için) *isteğe bağlı

    -Usb Disk Security (sisteni yormayan ve çok hızlı bir koruma sistemi. Tek işlevi pc ye takılan flash bellek, hafıza kartı ve cd sürücülerini takıldığı andan itibaren tarayıp virüslü olup olmadıgını tespit eden bir güvenlik koruması) *zorunlu

    - MSE (Microsfot Security Essentials) (tek şartı işletim sistemi lisanslı olucak iyi bir antivirüs) *isteğe bağlı

    - Codec Player (tek bir media playerdan bütün formatlardaki video türlerini görüntülemek için eklenti) *zorunlu

    - Adobe Reader (pdf belgelerini açmak için bir program) *zorunlu

    - Skype (görüntülü konuşma eskilerdeki msn in yeni arayüzü denilebillir) *isteğe bağlı

    - Teamviewer (güvendiğiniz bir bilgisayarcıya her an sizin bilgisayarınıza bağlanıp sorunları çözmek için uzak bağlantı programı) *isteğe bağlı

    - Winrar (rarlı ve zipli yani sıkıştırılmış dosyaları açmak için bir program) *zorunlu

    - Power Iso (iso sıkıştırılmış dosyaları açmak için en kalteli program aynı zamanda en iyi sanal sürücü programı) *isteğe bağlı

    benim en çok kullandıklarım bunlar. Tabi yine müşterinin isteğine göre farklı programlar da kurulabiliyor (photoshop, autocad, coreldraw,...)

    Dip not: Antivirüs kullanmam şahsen ama müşterilerime kurarım çünkü bir bilgisayarı sadece siz kullanıyorsanız ve bilinçli bir kullanıcı iseniz ne indirip ne yüklediğniizi ve ne tarz sitelere girip neyin zararlı neyin yararlı olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Zaten antivirüs firmaları önce virüsü yayıp sonra ilacını bulduk diye yapılmış bir ticari tuzaktır. Şahsen Geçen ay 280 GB Download ve 120 GB Upload yaptım buna rağmen herhangi bir trojan, virüs, reklam vs zararlı bir yazılım bulaşmadı. Dediğim gibi ne yaptığınızı bilirseniz en iyi doktor sizsinizdir benim olmazsa olmazlarım bunlar :)

    saygılarımla.

    laboustasarim laboustasarim (693)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Chrome'de Java'ya ihtiyaç yok sanırım ama kurmakta fayda vardır. givozip 6 yıl önce

    Bunlar da benden olsun:

    1. Malwarebytes anti-malware
      muhteşem virüs, malware temizleyici. Her bilgisayarda olması lazım.
    2. Firefox internet tarayıcı
      Chrome da iyidir fakat Firefox olmazsa olmaz.
    3. SandBoxie
      IT sektöründe çalıştığım için virüslü, crackli, pek çok şüpheli dosya geliyor. Bunları bilgisayarıma bulaştırmadan çalıştırmak için muhteşem program.
    4. Google Drive
      Olmazsa olmaz yedekleme ve cloud disk ortamı. Dosyalarıma her yerden ulaşabiliyorum
    5. Mozilla ThunderBird
      Ücretsiz mail istemci programı. Pop3 mailler için çok kullanışlı. Outlook'tan çok daha hızlı.
    6. Password Memory
      Bir sürü parolayı akılda tutmak zor oluyor. Password Memory bütün parolaları saklamak için oldukça güvenli bir çözüm​
    murat murat (12492)