Forticlient failed to establish the VPN connection. TLS hatası (-5029) hatası nasıl çözülür?

Forticlient failed to establish the VPN connection hatası

Forticlient VPN programında VPN e bağlanmak istediğimde " Failed to establish the VPN connection. This may be caused by a mismatch in the TLS version. Please check the TLS version settings in the Advanced of the Internet Options. (-5029) " hatası alıyorum. Bu hatayı nasıl çözebilirim.

ismailsarp ismailsarp (6010)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    FortiClient VPN programın üzerinde VPN bağlantısını sağlamak istediğinizde yukarıdaki gibi hata alabilirsiniz. Bu hatasnın nedeni TLS sürümünün uyuşmazlığından kaynaklanıyor. TLS (Tranport Layer Security, Türkçe: Taşıma Katmanı Güvenliği) iletişim uygulamaları üzerindeki verileri şifreleyerek güvenli bir şekilde bağlantı kurulmasını sağlayan bir güvenlik protokolüdür. Bu hatada da güvenlik uyuşmazlığı nedeni ile FortiClient VPN programı hata verip bağlantı sağlamıyor.

    Hatayı çözmek için bağlantı Gelişmiş İnternet ayarlarından TLS ayarlarını değiştirip ilgili uyumu sağlayacağız ve bağlantı ile ilgili sorun giderilmiş olacak.

    Çözüm için aşağıdaki adımları yapabilirsiniz.

    • Internet Explorer ugulamasını çalıştırın.
    • Ardından sağ üst taraftaki çark butonuna basarak Internet Seçeneklerine gelin.
    • Açılan ekrandan en sağ tarafta bulunan Güvenlik sekmesine gelin.
    • Güvenlik bölümünde çubuğu biraz aşağı kaydırın ve Use TLS 1.0, Use TLS1.1, Use TLS1.2 seçeneklerini seçili hale getirin.
    • Ayarları uygulayın ve Tamam diyerek çıkın.

    Bu ayarların ardından FortiClientVPN programını kapatıp tekrar açtığınızda bağlantı sağlanacaktır.

    ismailsarp ismailsarp (6010)