Fotoğraftaki yazıyı kopyalama nasıl yapılır?

Fotoğraftaki bir yazıyı metne çevirmem gerekiyor. Bir fotoğraftaki yazıyı kolayca kopyalayabileceğim bir site var mı?

taha17 taha17 (91)
5 yıl önce sordu

  • Telefonda mı bilgisayarda mı onu da belirtebilirsen ona göre yardımcı olayım. omercik 5 yıl önce

Toplam 3 Cevap

https://www.free-ocr.com program çalıştırmadan online resimlerdeki yazıyı kopyalamada bu sayfayı kullanabilirsin

@murat @temmuz her türlü yazılım telemetrilerle doluyken nasıl güvenebiliyorsunuz bu uygulamalara

kaydolum kaydolum (97)
5 yıl önce cevaplandı

  • Pipirikli olmadığımız için olabilirmi acaba?! Mesela dünya üzerinde milyonlarca OCR programlarından faydalananlar var. Bunların sırf bu tür uygulamaları kullanmaları sebebiyle güvenlik riskleriylemi karşı karşıya olduklarını söylemek istiyorsun? Dikkatli, tedbirli olmak iyidir ama pipirikli olmak öyle değil. Pipirikli olanlar yeterince bilgileri olmadığı halde olmadık şeylerden kuşku duyarlar; birçok imkan ve hizmetten faydalanamazlar. Daha ne söyleyeyim sana :) @kaydolum temmuz 5 yıl önce
  • pinpiriklikten değil gizliliğe önem vermiyon anlaşılan ayrıca ben faydalanmasın demedim online olanı varken neden program çalıştırmakla uğraşsın ki belki telemetri var @temmuz kaydolum 5 yıl önce
  • Gizliliğede sistem güvenliğinede gereken önemi verdiğiğimi zannediyor ve düşünüyorum. Bu hususlarda şimdiye dek fazla bir problem yaşamadım. Elbette gizlilik ve sistem güvenliği önemlidir, bunlara dikkat edilmelidir ama bunlardan fobi derecesinde korkulmamalıdır; gereken güvenlik tedbirleri alınır ve yola devam edilir. Yoksa şunda BELKİ telemetri vardır diyerek hareket edilmez. Bunun terside var, belki telemetri yok. Ayrıca telemetri ve güvenlik kaygıları eğer sağlam temellere dayanmayan fobiler haline gelirse başta windows işletim sistemleri olmak üzere neredeyse bütün yazılımlardan uzak durmak gerekir, öyle değilmi? Hatta web'dede çok gezinmemek lazım. Bunların sonu varmı?! Pratik ve çabuk yada bir iki defa kullanımlık için web'den OCR (veya diğer araçlar) elbette kullanılabilir, buna birşey denmez ama @murat ve benim tavsiyesini yaptıklarım aynı değiller. Bunlar daha özellikli ve daha kullanışlılar. Herhalde bu kadar uzatmadan cevaplamalıydım seni ama başkalarıda okur ve bunlarla alakalı görüş (bakış açısı) edinirler şeklinde düşündüm. Seninde böyle düşünmeni ve bu perspektif ile yürümüni tavsiye ederim @kaydolum temmuz 5 yıl önce
  • @temmuz tamam özür kaydolum 5 yıl önce
  • Özürlük bir şey yok :) @kaydolum temmuz 5 yıl önce
  • @kaydolum ne yaparsan yap %100 gizlilik elde edemezsin. O güvenip kullandığın VPN programları sana nasıl bir gizlilik sağlıyor? Kaynak kodunu gördün mü? Ya da kullandığın web tarayıcının kodlarını inceledin mi? Bilgisayarında ya da telefonunda herhangi bir yazılım bilgi topluyor olabilir ve senin bundan haberdar olma şansın %0. murat 5 yıl önce

OCR lafını google'da aratırsan karşına pek çok program çıkar.  İstediğin gibi resim, fotoğraftaki yazıları metne fönüştüren yazılımlara OCR yazılımı denir.

Fine Reader programı bu konudaki en iyi yazılımlardan biridir: https://www.abbyy.com/tr-tr/finereader/

Fine Reader ile herhangi bir fotoğraf daha doğrusu imaj üzerindeki yazıları metne dönüştürebilir, Word gibi bir programda açığ düzenleyebilirsin.

murat murat (12492)
5 yıl önce cevaplandı

    Android için fotoğraftaki yazıyı kopyalama uygulaması Metin Tarayıcı [OCR] (tıkla)

    Müthiş bir şey! İstersen fotoğraf çek, istersen hazır fotoğrafı tara, buralardan metin elde et, bunları panoya kopyala ve istediğin şekilde (yada formatta / yazı biçiminde) saklarsın, üzerinde değişikliler yapabilirsin. Elbette yine istersen yabancı dilde elde edilenleri bir çeviri programına aktararak (panoya kopyalanan yazıyı yapıştırarak yada çeviri uygulaması ile paylaşarak) Türkçe haline getirebilirsin.

    Böyle bir şeymi arıyordun? :)

    Ücretsizdir..

    Birde PDF çıktısı alınabilen OCR / Scanner uygulamaları var ama bunlarda çıktı PDF dosya biçiminde olduğundan uygulamadan elde edilen yazılar panoya kopyalanamaz. Eğer bunlardanda ihtiyaç olursa mesela Tiny Scanner - PDF Scanner App (tıkla) güzel ve bu manada ihtiyaçları karşılayabilen bir uygulamadır.

    Buda ücretsizdir.

    temmuz temmuz (12505)