FTP sunucusuna güvenlik duvarı yüzünden bağlanamıyorum

Kendi bilgisayarımdan bir FTP sunucusu kurdum ve güvenlik duvarı kapalıyken gayet iyi çalışıyor yani başka bir ağdaki bilgisayarlar bağlanabiliyor ama güvenlik duvarını açınca FTP yi güvenlik duvarında izin verilenlere eklememe rağmen gelen bağlantıları engellemeye devam ediyor

salimmert salimmert (24)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Sorun dns kullanmadığımdan kaynaklanıyorumuş. IP sabitlemeyi modem üzerinden gerçekleştirdiğim için Ağ Paylaşım merkezinden bir ayar yapmamıştım o yüzden chrome erişemiyordu galiba. İşte çözüm:

    *Ağ ve Paylaşım Merkezini Açın

    * Ethernet yada Wifi ne kullanıyorsanız ona tıklayın

    *Açılan yerden "İnternet Protokolü Sürüm 4"e çift tıklayın

    *Siz tıkladıktan sonra protokolün özellikleri açılacak oradan "Aşağıdaki IP adresini kullan"ı seçin

    *Ardında ilk yere bilgisayarınızın olmasını istediğiniz ip adresini, 3. yere de modeminizin yerel IP adresini yazdıktan sonra DNS ayarlarına istediğiniz bir DNS'yi yazın. Ardından kaydedin.

    salimmert salimmert (24)
    4 yıl önce cevaplandı

      Ftp için Firewall üzerinde kural tanımlaman lazım.

      1. Güvenlik duvarını aç.
      2. Gelen Kuralını sağ tuşla tıkla > Yeni Kural seç.
      3. Bağlantı Noktasını seç.
      4. TCP seç.
      5. Belirli yerel bağlantı noktaları bölümüne 21 yaz. İleri.
      6. Bağlantıya izin ver. İleri.
      7. Bu kural ne zaman uygulanacak da hepsi seçili. İleri.
      8. Ad bölümüne FTP yaz. Son.

      Elbette FTP sunucunu 21. portta çalıştırıyorsan. Sen farklı port ayarlarsan bunu değiştirmen lazım. Varsayılan ftp portu 21 dir.

      Düzenleme:

      Sunucu üzerinde Microsoft FTPD servisi çalışmakta, kullanıcı bu sunucuya Chrome gibi bir tarayıcı üzerinden bağlanmak istiyor.  Microsoft FTP doğrudan active modda çalıştığı için Firewall açıkken Chrome üzerinden giriş mümkün olmuyor. Ama FileZilla gibi bir ftp istemci yazılımı ile aktif modda dışardan sunucuya erişilebiliyor. Pasif moda geçmesi için IIS üzerinden FTP ayarlarının “Data Channel Port Range” -  6001-6001 gibi bir değere ayarlanması istendi.

      alattin alattin (16999)
      4 yıl önce cevaplandı

      • @alattin Sunucu için 21. portu kullanıyorum ama 21. ve 20. port için dediğini yapmama rağmen hala çalışmıyor https://i.hizliresim.com/5Nv70D.png salimmert 4 yıl önce
      • Ağ üzerindeki başka makinadan FTP sunucu ip adresine ping atabiliyor musun? alattin 4 yıl önce
      • @alattin ip adresime başka bilgisayardan ping atabiliyorum ama ftp:// eklersem bulunamadı diyor Ping request could not find host ftp://ipadresim. Please check the name and try again. salimmert 4 yıl önce
      • @salimmert ftp ekleyerek ping atamazsın. Ping 8.8.8.8 gibi yazmalısın. Ağdaki bir bilgisayarda ftp komutu yüklüyse cmd üzerinden ftp 8.8.8.8 gib bağlanmayı dene alattin 4 yıl önce
      • @alattin cmd kullanılarak girilebiliyor salimmert 4 yıl önce
      • @salimmert o zaman firewall izin veriyor demektir. Firewall ile alakalı bir durum yok. Bunu ağ üzerindeki başka bir bilgisayardan denedin değil mi? Firewall engellese bunu da keserdi. alattin 4 yıl önce
      • Kendi bilgisayarım ve telefonumdan deneyince de açılmıyor (Yerel ip kullanırsam açılıyor) salimmert 4 yıl önce
      • @alattin salimmert 4 yıl önce
      • @salimmert sen ağ üzerinde yerel bir ftp mi kurmak istiyorsun? Yoksa internet üzerindern her yerden erişilebilir bir ftp mi kurmak istiyorsun? Evdeki bilgisayarındaki ftp sunucuna ISP nin atadığı ip adresi üzerinden her yerden erişmek istiyorsa adsl modemin üzerinden yönlendirme yapmalısın NAT diye bir bölüm varsa orada yapabilirsin. alattin 4 yıl önce
      • Her yerden erişile bilen bir ftp istiyorum Nat yönlendirmesini 21.port ve 20.port'a ayrı ayrı yaptım ve başka bir ağ üzerindeki bilgisayarlardan güvenlik duvarı kapalıyken denersem dosyalarıma erişebiliyor ve değiştirebiliyorlar fakat güvenlik duvarı açıkken ne kendi bilgisayarımdan yerel olmayan ip adresimi girerek ne de başka bir ağ üzerindeki bilgisayardan ftp sunucuma erişim sağlanamıyor @alattin salimmert 4 yıl önce
      • @salimmert Yaptığın her şey doğru görünüyor. Gözden kaçırdığın bir şey olmalı. https://filezilla-project.org/ bu ftp sunucuyu dener misin? Ben bahsettiğin şekilde bunu kullanabiliyorum sorunsuz. Windows ftp si kurmadım. alattin 4 yıl önce