Furmark programıyla test yaptıktan sonra ekran bozuldu

Arkadaşlar furmark programı ile GPU stress testi yapayim dedim. yaparken 55. saniyede Ekranda karmaşık renkler belirdi ve. pc yi yeniden başlattı. format attimm gene düzelmedi, sebebi ne olabilir?

nvidiagtx nvidiagtx (690)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu tür programların kullanılması donanıma (ekran kartına) zarar verebilir. Senin ekran kartın zaten güçlü ve yeterli bir kart, neden böyle testlere ihtiyaç duyarsın, anlaşılmıyor. Hiç rasyonel değil ve gereği yoktur.

    Ümit ederim donanımın bozulmamıştır.

    Edit:

    Yorumdaki soruna cavap:

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • :( abi @temmuz yapmamın sebebi nasıl deniyeyim. oyunu indirsem birüsrü internet gidecek ve gene aynısı oluyor nvidiagtx 6 yıl önce
    • gene aynısı oldu :( nvidiagtx 6 yıl önce
    • BİOSu Default ayarlarına getirsem olurmu, :( belki bios la alakalıdır nvidiagtx 6 yıl önce
    • @temmuz nvidiagtx 6 yıl önce
    • Bilemem ama BIOS zaten default ayarlarında olmalıdır. Yani bunu zaten yapmalısın @nvidiagtx temmuz 6 yıl önce
    • deniyeyimmi ? nvidiagtx 6 yıl önce
    • @temmuz nvidiagtx 6 yıl önce
    • Zaten yapmalısın diyorum hala deneyeyimmi diye soruyorsun :( @nvidiagtx temmuz 6 yıl önce
    • ayy, kusura bakma :( nvidiagtx 6 yıl önce
    • abi bios'u sıfırladım deniyemmi furmark ile nvidiagtx 6 yıl önce
    • @temmuz nvidiagtx 6 yıl önce
    • Furmark ve diğer test programlarını hiç kullanmanı tavsiye etmediğimi önceden belirtmiştim. Bu tür programlar donanımlarına overclock yapanlar tarafından kullanılırlar ve senin ekran kartının overclock yapılmasınada, test edilmesinede ihtiyaç yok. Güçlü ve performanlı bir ekran kartına zaten sahipsin @nvidiagtx temmuz 6 yıl önce
    • tamamda abi çıldırmak üzereyim :( format attım bu artık ne diyeyim ne oluyo bu ekran kartına oyundada böyle Karmaşık renk gelip sistem yeniden başlıyor veya program kapanıyo. Ağlıcam artık çözümü yok bunun. :( nvidiagtx 6 yıl önce
    • bi yön ver, bi akıl ver bana şu giden aklıma. :( ( biraz saçmalamışım olabilirim ) nvidiagtx 6 yıl önce
    • Ha birşey aklıma geldi nvidiagtx 6 yıl önce
    • Sürücüleri kaldırsam öyle denesem nvidiagtx 6 yıl önce
    • @temmuz nvidiagtx 6 yıl önce
    • Eğer daha önce belirttiğim kontrolleri yaptıysan (PCI Expresss slotunun durumu, ekran kartının slotta sıkı şekilde oturtulmuş olması ve kasaya vidalı halde bulunması gibi şeyler) ve bunlarda bir problem yoksa, ekran kartını yetkili servisine göndererek orada kontrollerini yaptırırsın. Oradan prroblem yok olarak geri dönerse bu defa anakartına bir teknik serviste baktırırsın. Bunları yapmazda kafana göre başka şeyler yapmaya devam edersen hem donanımları hemde sistemi bir bütün olarak daha fazla bozabilirsin, demedi deme @nvidiagtx temmuz 6 yıl önce
    • abi zaten anakart bozulmuştu anakartı değiştirdiler, ekran kartı falan test yaptılar bi sıkıntı çıkmamış. sökmeden oturtsak olmuyormu dün yaptım oturttum gine olmadı. nvidiagtx 6 yıl önce
    • Bildiğin gibi yap @nvidiagtx , kolay gelsin. temmuz 6 yıl önce
    • sağol, birşey dicfem ekran kartı taimri olmuyormu değiştirmekmi gerekiyor sadece @temmuz nvidiagtx 6 yıl önce
    • Dememişmiydim yetkili teknik servisi bakmalı diye?! Sana biz buradan bir şey söyleyemeyiz ama eğer bir problem varsa ve tamiri mümkünse ederler, tamir olabilecek gibi değilse yenisiyle değiştirirler (Eğer garantisi yoksa sana yeni bir kart alman gerektiğini söylerler). Çok uzattın @nvidiagtx ve ben artık senin problem çözmek için değilde geyik yapmak için yazdığını düşünmeye başladım, haberin olsun :( temmuz 6 yıl önce
    • Ne geyiği be abi durum vahim :( nvidiagtx 6 yıl önce
    • Abi gerçekten kusura bakma özür dilerim birşey sorcam ( Sor sor bitmiyo :( ) Abi , aygıt yöneticisinden sistem aygıtlarını geziyodum PCI PCI köprüsü ve 7 tane daha özellikler dedim sürücü ye tıkladım sürücü tarihi 2006 diyor güncelleştirirsem sıkıntı olrumu nvidiagtx 6 yıl önce
    • @temmuz z nvidiagtx 6 yıl önce
    • Cevabımı mesajım altına ilave ettim @nvidiagtx temmuz 6 yıl önce
    • güncelledim ekran gidip geldi bi sıkıntı olmadı :D nvidiagtx 6 yıl önce
    • Abi dün ne yaptığımı bilmediğim işlemler yaptım dediğin gibi anakarta iyice oturtturdum furmark ile test yaptım ve 5 dakikadır hiç kapnamadı. :) i,nş -olmuştur nvidiagtx 6 yıl önce
    • @temmuz nvidiagtx 6 yıl önce
    • Nihayet yaptın demek (Birde "ne yaptığını bilmediğin işlemler" ile furmark testlerini bıraksan..). Dilerim düzelmiştir. Geçmiş olsun @nvidiagtx temmuz 6 yıl önce
    • Galiba çok ısındığı için oyunlarda kapanıyor nvidiagtx 6 yıl önce
    • Zaten onun için yuvasında sıkı bir halde olsun, kasayada vidasıyla iyice sıkıştırılsın dedim. Gevşek olursa ve kasadan düzgün bir metalik bağlantısı olmazsa (vidayla sıkıştırılmazsa) çok ısınır @nvidiagtx temmuz 6 yıl önce
    • Furmark ile test yaparken sıkıntı çıkmadı. Far Cry 4 e girince hemen ekran gine karmaşık renk oldu Görev yöneticisini açıtğım zaman ekran donduktan sonra GPU = %0 yazıyor ? nvidiagtx 6 yıl önce
    • bu değer %98 %100 olması gerekiyor nvidiagtx 6 yıl önce