Gelen hangi mesajlar güvenilirdir?

Az önce bir mesaj geldi, 2300 kodlu bir numaradan. Mesaj şöyle : 'KAZAN yazip 2300 a gonderin aninda 1 GB internet kazanin! Kazandiran Sorulara katilin, puanlari toplayin, Ek 1 GB internet daha KAZANIN! Vodafone tarafindan size ozel indirim ve firsat bildirimlerini almak istemiyorsaniz IPTAL yazip 5203'e gonderebilirsiniz. B003'

B003 kodu bulunuyor. Bana pek dolandırıcılık gibi gelmedi.

-Dolandırıcı mıdır?

-Her bu kodu kullanan dolandırıcı değildir diyebilir miyiz? Öyle değilse bunu nasıl anlarız?

Teşekkürler

rzgr rzgr (17)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Senin için sistemi test ettim Kazan yazıp 2300'e sms yolladım şöyle bir cevap geldi:

    Kazandiran Sorular servis uyeliginizi baslatmak ve HAFTALIK 1 GB kazanmak icin bu mesaji ONAY yazarak cevaplayiniz. Servis ucreti tum vergiler dahil aylik 28 TL dir. Iptal etmediginiz surece uyeliginiz aylik olarak yenilenecektir. Uyeligin iptali halinde tarafiniza iptal edilen donemin ucret iadesi yapilmamaktadir. Artimobil MH: 542 B003

    Gördüğün gibi nu numara doğrudan vodafone ait değil. Bu ek bir servis. Bu mesajı onaylarsam aylık 28 TL ek ücret alacaklarmış.

    Aslında bunun gibi durumlar için bir site var: https://arayankim.net/ bu adrese şüphelendiğin mesajı veya telefonu aratabiliyorsun. Burada kullanıcı yorumlarına ulaşabiliyorsun. Herkes bu durumdan haberdar oluyor

    https://arayankim.net/sms/2300

    Bunun dışınd bu tür numaralar dolandırıcı mı değil mi anlamak gerçekten çok zor. Çünkü operatörler buna göz yumuyor. 2300 sms gönderici kodunu belli ki bu firmaya vermiş ve bu işlemleri yapmasına izin veriyor. Bu numara doğrudan vodafone mu değil mi bunu bilemezsiniz. Ancak diğer kullanıcıların yorumlarından fikir edinebilirsiniz.

    alattin alattin (16984)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkür ederim hocam ayrıntılı cevap için :) rzgr 4 yıl önce
    • rica ederim @rzgr :) alattin 4 yıl önce

    3 Tane telefonum var üçü de Vodafone bana böyle bir mesaj hiç gelmedi, Bence dolandırıcılık girişimi, onaylamayın.

    infinity infinity (402)