Genel PnP Olmayan monitör sorunu nasıl çözülür?

Monitörüm aygıt yöneticisinde Genel PnP Olmayan monitör olarak görünmeye başladı. Çözünürlükleri normal desteklediğinden farklı görünüyor.

Genel PnP Olmayan monitör sorununun çözümü nedir?

hakan hakan (15394)
5 yıl önce sordu

  • @khann bunu dener misin? hakan 5 yıl önce
  • Gelen pencerede monitörüm gözükmüyor khann 5 yıl önce
  • @khann monitörün marka ve modeli neydi? hakan 5 yıl önce
  • @hakan Benq G922HDAL khann 5 yıl önce
  • @hakan maksimum çözünürlük 1366x768 gözüküyor ama 1440x900 kullanabiliyorum khann 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Genel PnP Olmayan monitör sorunu nasıl çözülür?

Bazen Windows işletim sistemi monitör sürücünü farklı algılar ya da yanlış sürücü yükler. Bazen de normalde PnP yani tak çalıştır olan monitörü tanıyamaz. Bu sebepten çözünürlük listesi farklı görünür.

Genel PnP Olmayan monitör sorununu çözmek için bir kaç programa ihtiyacımız var. Öncelikle aşağıdaki çözümü denemeden önce Genel PnP Olmayan monitör sorunu alıyorsanız monitörün kendi sürücüleri varsa bunları yüklemeyi deneyin.  Sürücüyü yoksa veya yeni sürücleri yüklemenize rağmen Genel PnP Olmayan monitör sorunu ile karşı karşıyaysanız o zaman aşağıdaki çözümü deneyin.

Genel PnP Olmayan monitör sorununun çözümü için gerekli programlar:

Öncelikle aşağıdaki programları indirin ve masaüstüne kaydedin

  1. Phoenix EDID Designer indir
  2. Monitor Asset Manager indir

Adım adım Genel PnP Olmayan monitör sorununun çözümü

Adım 1 :Phoenix EDID Designer ile ekran kimlik verilerinin alınması:

Phoenix EDID Designer EDID (Extended Display Identification Data) yani Genişletilmiş Ekran Kimlik Verilerini almamızı sağlayacak olan ücretsiz bir program. Öncelikle sistem kayıt defterinden monitör bilgilerini alacağız ve farklı bir dosyaya kaydedeceğiz.

  1. Yukarıkdaki linkten indirdiğiniz Phoenix_1_3.zip dosyasını açın. Zip içindeki Phoenix.exe dosyasını sağ tuşla tıklayın Yönetici olarak çalıştırı seçin. Eğer bu seçenek yoksa çift tıklayıp normal çalıştırın.
  2. Phoenix EDID Designer içinde Tools altında Extract Registry EDID seçin.
  3. Daha sonra açılan pencereden monitörünüzü seçin ve Extract EDID seçeneğini seçin.
  4. En sonunda File altındaki Save EDID as seçeneğine basarak monitör bilginizi herhangi bir ad ile masaüstüne kaydedin.

Adım 2: Monitor Asset Manager ile INF dosyası oluşturulması:

İkinci adım olarak Monitor Asset Manager 2.9 programını kullanacağız. Monitor Asset Manager  programıTak çalıştır monitör bilgilerini gösteren bir uygulama.
Monitor Asset Manager programı da oldukça küçük boyutlu ve ücretsiz bir program. 32 bit ve 62 bit Windows sürümlerinde çalışır.
Monitor Asset Manager programı kurulum gerektirir. Bu sebepten önce bu programı kurun. Kurulumu oldukça basittir. Next, Next, Finish seçklinde kurulum yapın.

  1. Kurulum sonunda Monitor Asset Manager otomatik çalışır.
  2. Monitor Asset Manager  içinde File altındaki Open'ı tıklayın ve bir önceki adımda kaydettiğiniz EDID dosyasını açın.
  3. Daha sonra File menüsünden Create INF seçeneğini tıklayın ve inf dosyası olarak bu dosyayı kaydedin. Inf dosyaları donanıma ait sürücü ile ilgili bilgileri saklayan dosyalardır. INF dosyasını da masaüstüne kaydedin.

Adım 3: Sürücünün yüklenmesi

  1. Windows altında aygıt yöneticisine gidin.
  2. Burada Monitörler altında monitörünüzü bulun. Sağ tuşla tıklayın ve sürücüyü güncelleştir seçeneğini seçin.
  3. Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara seçeneğini seçin.
  4. Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver seçeneğini tıklayın.
  5. Disketi var seçenğini tıklayın ve masaüstüne kaydettiğiniz inf dosyasını seçin. Tamam butonuna basarak sürücü yüklemeyi bitirin
  6. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu işlemden sonra Genel PnP Olmayan monitör sorunu çözülecektir. Yukarıda bahsettiğim çözüm genel olarak güncel sürücüsü yüklü olduğu halde Genel PnP Olmayan monitör sorunu yaşayan kullanıcılar içindir. Eğer başka sürücü yüklemek veya yüklediğiniz sürücüyü kaldırmak isterseniz yine aygıt yöneticisinden monitör sürücüsünü kaldırabilir veya farklı sürücü yükleyebilirsiniz.

hakan hakan (15394)