Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik

Windows 7 kurulumunda şu hatayı alıyorum:

Sürücü Yükle

Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik. Sürücü disketiniz, CD, DVD veya USB flash sürücünüz varsa, şimdi takın.

Not: Windows yükleme medyası CD/DVD sürücüsünün içindeyse, bu adımda güvenle çıkarabilirsiniz.

Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası için tüm çözüm önerileri aşağıda anlatılmıştır.

brsozl brsozl (1961)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Eğer sizde Windows 7 kurulumu veya format sırasında Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası alıyorsanız aşağıdaki çözüm önerilerini uygulayarak Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatasını çözebilirsiniz.

    Windows 7 kurulum / format sırasında oluşan Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatasının tam adı:

    Sürücü Yükle

    Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik. Sürücü disketiniz, CD, DVD veya USB flash sürücünüz varsa, şimdi takın.

    Not: Windows yükleme medyası CD/DVD sürücüsünün içindeyse, bu adımda güvenle çıkarabilirsiniz.

    Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası nedir?

    Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası, format sırasında Windows 7 kurulum aracının yükleme medyasını bulamaması sonucunda oluşturduğu bir hata mesajıdır.

    Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşur:

    • Kurulum / format DVD'sinin kurulum sırasında çıkarılması
    • Kurulum / format DVD'sinin düşük kalitede olması
    • Kurulum / format DVD'sinin yüksek hızlarda yazılması
    • Kurulum / format DVD'sinin ISO'yu okuyamaması
    • ISO ( Windows 7 İmajı ) bozuk olması

    gibi durumlarda Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası ile karşılaşabilirsiniz.

    Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası nasıl çözülür?

    Windows 7 format sırasında oluşan Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatasının çözümü için birçok yöntem mevcut.

    Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatasını çözmek için aşağıdaki adımları çözüm önerilerini uygulayabilirsiniz.

    1) Format DVD'sini daha düşük hızda yazdırın

    Windows 7 Format DVD'sini yüksek hızlarda yazdırmak içerisinde barındırdığı ISO ( Windows 7 İmajı ) veya DVD'nin kendisine hasar verebilir. Kurulum / Format DVD'sini düşük hızda yazdırarak Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatasını çözebilirsiniz.

    Windows 7 Format DVD'si hazırlamak için aşağıdaki yazılımı kullanabilirsiniz.

    Windows 7 USB/DVD Download Tool

    2) Format DVD'si için daha kaliteli bir DVD kullanın

    Piyasada çok fazla kalitesiz DVD bulunmakta. Bu nedenle kurulum sırasında çeşitli hatalar almamak için kaliteli ve bilindik markaların DVD sürücülerini tercih edin. Eğer sizde Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası alıyorsanız farklı bir DVD kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

    3) Format atmak için USB bellek kullanın

    Eğer bilgisayarınıza DVD ile Windows 7 kurmak istediğinizde Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası alıyorsanız USB bellek kullanarak format atmayı deneyin. USB bellek kullanarak DVD'lere göre daha hızlı ve stabil bir kurulum sağlayabilirsiniz.

    USB bellekten Windows 7 kurmak için aşağıdaki sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

    Windows 7 USB Kurulumu

    4) Orijinal ISO ( Windows 7 İmajı ) kullanın

    Eğer sizde Windows 7 ISO dosyasını korsan olarak resmi olmayan bir siteden indirdiyseniz Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası almanız ISO kaynaklı olabilir. Resmi olmayan sitelerde bulunan korsan ISO dosyaları bozuk veya hasarlı olabilir. Kurulum sırasında ve sonrasında hata almamak için her zaman orijinal işletim sistemi kullanın.

    5) Format DVD'sini test edin

    Windows 7 Format DVD'sinde oluşan bir hasar kurulum sırasında Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası almanıza yol açabilir. Eğer başka bir bilgisayarda sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekleştirebiliyorsanız sorun DVD kaynaklıdır. Bu durumda 1. ve 2. adımdaki önerileri uygulayabilir veya 3. adımda anlattığımız USB bellekten kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

    6) ISO dosyasını kontrol edin

    Windows 7 format sırasında aldığınız Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatası bozuk ISO dosyası kaynaklı olabilir. Bu durumda 4. adımda bulunan önerileri uygulayabilir veya ISO dosyasını yeniden resmi kaynaklardan indirip yazdırabilirsiniz.

    Tüm bu çözüm önerilerinden size uygun olan adımı uyguladıktan sonra Gerekli bir CD/DVD sürücü aygıtı eksik hatasını çözülecek ve Windows 7 kurulumu başarıyla tamamlanacaktır.

    brsozl brsozl (1961)