Gnome MPlayer Nedir?

Merhaba Pardus işletim sisteminde bulunan gnome Mplayer hakkında bilgiye ihtiyacım var internette araştırmama rağmen bulamadım.Şimdiden teşekkürler.

Gnome Mplayer nedir?

morthan morthan (12)
10 yıl önce sordu

  • Gnome masaüstü ve geliştirme ortamı mı kastınız? cemphp 10 yıl önce
  • gnome mplayer olabilir mi? Pardus bir dönemler kullanmıştım media player olarak VLC kullanıyor. hakan 10 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Gnome Mplayer

MPlayer Linux işletim sistemleri için film oynatıcıdır. GNU lisansı ile dağıtılmaktadır.

MPlayer geniş bir dosya formatı ve çözücü (codec) desteği sunar, pek çok farklı formattaki filmi, videoyu oynatabilir.

MPEG, VOB, AVI, Ogg/OGM, VIVO, ASF/WMA/WMV, QT/MOV/MP4, FLI, RM, NuppelVideo, yuv4mpeg, FILM, RoQ, PVA, Matroska dosyaları,  XAnim, RealPlayer, ve  Win32 DLL çözücülerini destekler.

 MPlayer'ın diğer güçlü bir yanı, geniş bir çıkış sürücüsü desteği olmasıdır. Mplayer X11, Xv, DGA, OpenGL, SVGAlib, fbdev, AAlib, libcaca, DirectFB ile çalışır ve ayrıca  GGI, SDL de kullanabilirsiniz.

Ayrıca özel bazı kartıların Matrox, 3Dfx ve Radeon, Mach64 gibi kartların sürücüleri ile de çalışır.

Mplayer Gereksinimleri:

  • POSIX sistem:  POSIXshell ve  POSIX-uyumlu sistem araçları  grep, sed, awk gibi.

  • GNU make 3.81 veya üzeri

  • binutils - GNU binutils 2.11 veya sonrası

  • derleyici  - gcc uygundur.

  • Xorg/XFree86 - tercih edilen versiyon 4.3 ve üzeridir.

  • FreeType - 2.0.9 veya üzeri

  • ALSA - opsiyonel

  • libjpeg -  JPEG video çıkış sürücüsü için gereklidir.

  • libpng -  PNG video çıkış sürücüsü için gereklidir.

  • directfb -  opsiyonel

  • lame - 3.98.3 veya üzeri

  • zlib - tercih edilir.

  • LIVE555 Streaming Media - opsiyonel

  • cdparanoia -opsiyonel

  • libxmms -opsiyonel

  • libsmb -opsiyonel

  • libmad - opsiyonel

Mplayer 'i nereden indirebilirim:

Mplayeri buradan kaynak kodu ile birlikte indirebilirsiniz.

cemphp cemphp (651)