Goac virüsü nasıl temizlenir?

Goac virüsü nedir?

Goac virüsü bilgisayardan nasıl temizlenir?

hakan hakan (15424)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

     Goac virüsü nasıl temizlenir?

    Goac virüsü olarak adlandırılan virüs bir tür yönlendirme zafiyetidir. Google Chrome gibi tarayıcılarda tarayıcınız otomatik olarak www.maxonclick.com gibi siteler üzerinden, reklam barındıran http://screenaddict.thewhizproducts.com/?chid=109&oid=624&subid=mem_57e170a2ec229&pubid=imal_pc_adca_52 gibi adreslere yönlendirilir.

    Goac teknik olarak virüs değildir. Pek çok forum ve destek sitesinde önerildiği gibi antivirüs programları veya Google Chrome uzantılarını silerek temizlenemez.

    Goac virüs değilse sorun nereden kaynaklanıyor?

    uzmanim.net'te defalarca bu konuda çözüm paylaştık fakat yeterince insanlara ulaşamadık sanırım. Sorunun kaynağı  güvenlik açığı bulunan eski tip ADSL modemlerdir.

    Goac yönlendirmesi dikkat edilirse Wi-fi yani kablosuz ağ üzerindeki tüm cihazlarda ortaya çıkar. Yani Goac'tan etkilenen sadece bilgisayar değildir. Aynı ağı kullanan telefon, tablet ve bilgisayarların tümünde Goac yönlendirmesi ortaya çıkar.

    Özellikle TP-Link marka (ve farklı bir kaç marka) adsl modemlerin eski modellerinde bir güvenlik açığı var ve bunu kapatmanız mümkün değil. Çünkü adsl modem üreticileri bu güvenlik açığı için çözün üretmiyorlar ve yeni adsl modem almanızı istiyorlar.

    Çok önceden @alattin bu konuda bir paylaşımda bulunmuştu: Misfortune Cookie güvenlik açığı nedir?

     Goac virüsünden nasıl kurtulacağım?

    Yukarıdaki linki kontrol edin. Muhtemlen Adsl modeminiz güvenlik açığı olan modemler listesinde. Sorunun tek ve kesin çözümü yeni ADSL modem almak.

    Yeni Adsl modem aldıktan sonra tarayıcılarınızı sıfırlamayı unutmayın.  DNS ayarlarınızı da sıfırlamalısınız.

    Goac virüsü olarak adlandırılan bu tarayıcı korsanı sitelerden kurtulmanın tek yolu yeni adsl modem almak.

    Yeni adsl modemlerde bu güvenlik açığı yok o sebepten bütçenize uyan bir modemi tercih edebilirsiniz.

    hakan hakan (15424)