Google Asistan çalışmıyor - Orta tuşa basınca Google Asistan açılmıyor

Telefonumda orta tuşa basılı tutunca Google Asistan açılmıyor sebebi nedir?

Orta tuşa basılı tutunca neden Google Asistan açılmaz?

Google Asistan neden çalışmıyor ne yapabilirim?

Google Asistan'ın çalışması için ne yapmam lazım?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Telefonunuzda Google Asistan'ın çalışmamasının bir çok sebebi olabilir. Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum, telefonunuzda Asistan'ı etkinleştirmek için sizin yapmanız gereken ek hiçbir işlem yok. Asistan, Google uygulaması üzerinden gelen bir özelliktir. Eğer telefonunuza gelmişse zaten otomatik olarak siz hiçbir şey yapmadan etkinleşir.

    Google Asistan telefonumda neden çalışmıyor?

    Şimdi Asistan'ın çalışmamasının bazı sebeplerinden ve olası çözümlerinden bahsedeceğim.

    1. Sebep: Telefonunuzun Android sürümü eski

    Telefonunuzdan Ayarlar > Sistem hakkında bölümüne bakın. Android sürümünüz 5.0'dan aşağıysa (4.4, 4.2 gibi bir şeyse) Google Asistan'ı hiçbir zaman kullanamayacaksınız. Sistem gereksinimlerine göre Asistan'ı kullanabilmek için minimum Android 5.0 gerekiyor.

    Diğer sistem gereksinimlerine bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: Google Asistan sistem gereksinimleri nedir?

    Telefonunuz bu sistem gereksinimlerinden 1 tanesini bile karşılamıyorsa Asistan'ı kullanamazsınız.

    2. Sebep: Google uygulaması ve Google Play hizmetleri güncel değil

    Asistan'ın, Google uygulamasının bir parçası olduğunu yukarıda söylemiştim. Telefonunuzda Google uygulamasının eski bir sürümü varsa yine Asistan sizde çalışmayacaktır. Aynı şekilde Google Play hizmetleri'nin de en son sürümüne ihtiyacınız var. Bunların güncel olup olmadığını kontrol edin.

    Google uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.googlequicksearchbox

    Google Play hizmetleri: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.gms

    Yukarıdaki her iki linke de telefonunuzdan tıklayın. Bunlar sizi hem Google'ın hem de Play hizmetleri'nin olduğu sayfaya yönlendirir. Eğer güncelleme varsa yapın.

    Bunlara ek olarak Google uygulamasını açınca alt kısımda Güncelleme diye bir buton var, ona da dokunun. Bazen Google uygulaması sunucu taraflı güncellemeleri oradan alıyor.

    Google Asistan çalışmama sorununa genel çözüm önerileri

    1. Çözüm: Asistan'ı telefonunuza APK olarak kurun

    Çoğumuz farkında değiliz ama aslında Play Store'da "Google Assistant" diye bir uygulama var, fakat bu Türkiye'den henüz indirilemiyor. Biz de telefonumuza APK olarak kurup çalıştırmayı deneyeceğiz.

    Google Asistan APK dosyasını bu linke tıklayarak indirebilirsiniz: https://apkpure.com/google-assistant/com.google.android.apps.googleassistant

    APK'yı telefonunuza indirdikten sonra kurulumu yapın ve bir de öyle çalıştırmayı deneyin. Telefonunuza Asistan diye ayrı bir uygulama gelecek. Onu açtığınızda çalışırsa eğer başarılı olmuşsunuz demektir.

    2. Çözüm: Google uygulamasının beta sürümüne kayıt olun

    Ben de dahil çoğu kişi Asistan'ı telefonuna Google beta'ya kayıt olarak aldık. Bir ihtimal sizde de işe yarayabileceğini düşünüyorum.

    Google uygulamasının betasına kayıt olmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

    1. Adım: Play Store'u açın.

    2. Adım: Arama bölümüne Google yazın ve Google uygulamasının sayfasını açın.

    3. Adım: Sayfayı birazcık aşağı kaydırdığınızda "Beta test kullanıcısı olun" diye bir şey göreceksiniz. Onun hemen altındaki "Hemen katıl" butonuna dokunun ve işlemi onaylayın.

    google beta katıl

    Katıldıktan sonra bir müddet bekleyin. Google uygulaması yeni güncellemeler alacak. Eğer şanslıysanız size Asistan bu şekilde gelecektir.

    3. Çözüm: Google hesabınızdan çıkış yapın ve tekrar girin

    Telefonunuzdan Ayarlar > Hesaplar bölümüne girin. Buradan Google'ı bulun ve Play Store hesabınızı telefonunuzdan tamamen kaldırın, sonra tekrar ekleyin.

    Tekrar ekledikten sonra belki Google Asistan bu şekilde gelebilir.

    Normalde güncel olması gereken her şey güncelse Asistan telefonunuzda aktifleşir. Ama buna rağmen hala kullanamıyorsanız demek ki Asistan henüz size gelmemiş demektir. Yapabileceğiniz bir şey yok, artık beklemeniz gerekiyor.

    omercik omercik (9418)