Google bizim hakkımızda bilgi mi topluyor ?

Her ne zaman n11 de bir ürüne baksam sitelerdeki reklamlar baktığım ürünler oluyor bu bir tesadüf olamaz çünkü bir kere gelmedi başıma

ahmet5847 ahmet5847 (92)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bilgi değilde buna "çerezler" deniliyor.

    Çerez: herhangi bir internet sitesi tarafından bilgisayara bırakılan bir tür tanımlama dosyası. Çerez dosyalarında oturum bilgileri ve benzeri veriler saklanır. Çerez kullanan bir site ziyaret edildiğinde bu site, erişimin yapıldığı tarayıcıya sabit diske bir ya da daha fazla çerez bırakma konusunda talep gönderebilir. (Wikipedia)

    toprak34 toprak34 (2026)
    6 yıl önce cevaplandı

    @toprak34'ün yaptığı açıklama doğru. Bu bir problem veya virüs gibi bir şey değil. Bunlara cookies (yani çerezler) sebep oluyor. Günümüzde hemen hemen her site (özellikle alışveriş siteleri) çerezleri kullanıyor. "Kullanıcıya kolaylık sağlamak adı altında" internette aradığımız, hoşumuza giden şeylere göre diğer sitelerdeki içerikle şekilleniyor.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

      Google bizim hakkımızda fazlasıyla bilgi topluyorum. Bu bilgilerin büyük çoğunluğunu "Google Chrome" ile topluyor. Yine aynı şekilde Google üzerinden yapılan aramalar, girdiğiniz siteler üzerinden fazlasıyla bilgi topluyor.

      Bu bilgileri pek çok amaç için kullanıyor bunlardan biri de sizin ilgi alanınız doğrultusunda reklamlar göstermek.

      murat murat (12492)