Google Chrome'un Cok Fazla Ram Yemesi

Merhaba dostlar, ben bir Google Chrome kullanicisiyim. Geçen gün bir araştırma yaparken kendimi biraz kaptırmışım. Chrome'un ilk önce bazı yerleri kare kare siyahlaştı sonra tamamen siyah oldu. Baktığımda yaklaşık 50 sekme açmışım :D Kapatıp CTRL + Shift + T ye basip çözdüm.Fakat kullanılan RAM oranı anormal, yaklaşık 3.5 - 4 GB arası kullanıyordu. Size sorum Chrome'un RAM kullanımını düşürme şansımız var mı ? Yoksa da Chrome haricinde kullanabileceğim aynı ya da benzer eklentilerin olduğu bir tarayıcı var mı acaba? Şimdiden teşekkürler

mehmethanimamson mehmethanimamson (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Chrome'u her sefer açtığındamı direkt ram kullanımın 3GB oluyor?  Yoksa, 50 tane sekme açtığındamı oldu?  Chrome'u açtığın zaman oluyorsa Antivirüs taratmanı öneririm. Eğer sekme sayın çoksa hangi siteleri açtığına bağlı olarak Ram kullamını artıyor. Ayrıca kullandığın eklentiler de arka planda çalıșarak Ram kullana bilir.

    genius genius (190)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba ramin 3 gb ı aşması olayı sadece çok sekme açtığım zamanlarda oluyor zaten chromun çok ram harcadığı su götürmez bir gerçek bunu bir sorun olarak görmüyordum ancak ekran siyah hale gelince yazmaya karar verdim. Herhangi bir şekilde ram kullanımını chorme için insancıl hale getirmenin bir yolu var mı yoksa önerebileceğiniz chrome a benzer eklentileri olan beğendiğiniz bir tarayıcı var m? Sormak istediğim buydu ve bilgisayarda bir virüs bulunmuyor. mehmethanimamson 3 yıl önce

    Chrome daha verimli ve daha hızlı olabilmesi için fazla ram kullanıyor ve bu ram kullanımını daha az seviyeye çekebilmek içinde chrome uğraşıyor

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

      3 GB RAM kullanımı mı ? Dostum virüs falan olmasın sistem de ? 50 sekme açınca mı RAM kullanımı artıyor yoksa 1 - 2 sekme açınca mı ?

      Aşağıda 3 Sekme açılmış Chrome'un RAM kullanımı;

      Aşağıda 3 Sekme açılmış Opera'nın RAM kullanımı;

      Aşağıda 3 Sekme açılmış Mozilla Firefox'un RAM kullanımı;

      Tavsiyem Opera kullanman, RAM kullanımı oldukça düşük, zaten ne kadar çok sekme açarsan RAM kullanımı o kadar çok artacaktır, 3 GB RAM günümüz için yetersiz, hele Chrome için. Chrome zaten fazla RAM yiyen bir tarayıcı, Normal 1- 2 Sekme de 3 GB RAM kullanıyorsa, virüs falan olmalı zaten 50 Sekme de 3 GB RAM kullanımı normal.

      hydra hydra (3800)
      3 yıl önce cevaplandı

      • opera kullandım ram kullanımı farkı yok sorum Best Effort Tasks ayarı tarzı bir ayardı. Yine de sağol mehmethanimamson 3 yıl önce

      Chrome tarayıcısının RAM kullanımını arttıran bazı şeyler var:

      • Yüklü olan eklentiler
      • Açık olan sekmeler
      • Açık olan sekmelerde çalışan uygulamalar (javascript türü uygulamalar)

      Yüklü olan eklentin çoksa (çok olması da zorunlu değil, tek bir eklenti bile yüklü ram kullanabilir), girdiğin sitelerden biri ağır javascript kodları çalıştırıyorsa RAM kullanımı inanılmaz boyutlara çıkabilir.

      Bazı durumlarda senin yapabileceğin çok şey yok. Chrome ram kullanım miktarı herkeste farklılık gösterir. Kullanmadığın eklendileri kaldırabilirsin. Eklenti kullanmak zorudaysan yapabileceğin bir şey yok.

      hakan hakan (15409)
      3 yıl önce cevaplandı

      • Neden js de bu şekilde ? Başka da chrome u zorlayan kod türü var mı ? mehmethanimamson 3 yıl önce
      • @mehmethanimamson Javascript kodu tamamen senin bilgisayarının işlemcisini ve ramini kullanır. Bir sitede fazla js kodu varsa o site daha fazla Ram kullanır. Sen her sitede mi bu sorunu yaşıyorsun? hakan 3 yıl önce
      • Sorun yaşadığımdan değil daha çok bu konuda fikir ve öneri almak için postu açmıştım işlemcim de zaten gayet güçlü cevap için sağol. mehmethanimamson 3 yıl önce

      bence de en iyisi opera tarayıcı kullanman alıştıktan sonra googleye dönmek istemiyorsun benzer bir sorunu bende yaşadım ve bende opera tarayıcıya geçtim bilgisayarı açtığında ilk açışında biraz yavaş açılıyor fakat sonraki açılışları oldukça hızlı. ben şuan benim de bilgisayarımda ram vb. sorunları olduğundan opera kullanıyorum ama sorunlar geçince de google yüklemeyeceğim alışınca googledan bile güzel geliyor.

      tavsiye ederim. :)

      dmrakyz dmrakyz (1)