Google drive ne kadar güvenilir?

Google drive bulut uygulaması ne kadar güvenilir? Yüklediğimiz dosyalar bir yerde depolanıyor mu ve depolanıyorsa sildiğimiz zaman depolama merkezinden de siliniyor mu? Dosyalarımıza google çalışanları vs. erişebiliyorlar mı veya görebiliyorlar mı? Örneğin ben drivedan, '200 MB alan kullanılıyor' derken 10 MB lik bir dsoya siliyorum ama kullanılan alan 190 MB ye düşmüyor, hala 200 MB görünüyor. Bu da dosyalar hiçbir zaman silinmiyor mu demek oluyor?
NOT: Dosyaları çöp kutusundan da siliyorum.

avsar avsar (11)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Google Drive güvenilir bir hizmettir. Eğer Google Drive'a güvenimiyorsanız kullandığınız hiç bir teknolojik alate güvenmemeniz gerekir. Örneğin kullandığınız cep telefonuna da güvenmemeniz gerekir.

    Google Drive üzerindeki verilere sadece siz ulaşabilirsiniz. Google çalışanları erişebiliyor mu? Hayır. Fakat yetkisi olan yokmudur kesin vardır. Sizin dosyalarınızla ilgilenir mi? Hiç sanmam. Milyonlarca insan bu uygulamayı kullanıyor.

    Fakat iCloud'da olduğu gibi güvenlik açığı olma ihtimali her teknolojide var. Silinen dosyalar çöp kutusuna gider. Çöpten sildiğinizde Google Drive yeriniz boşalır: https://drive.google.com/drive/u/0/trash adresi sizin çöp sepetinizdir.

    Fakat çöpten sildiğinizde de dosyalar silinmiyor olabilir. Bunu kimse bilemez, google haricinde elbette.

    hakan hakan (15424)
    7 yıl önce cevaplandı

    • peki Google hizmet şartları arasında yer alan ''Hizmetlerimize içerik yüklediğinizde, ilettiğinizde, gönderdiğinizde, Hizmetlerimizde içerik depoladığınızda ve Hizmetlerimizden içerik aldığınızda (veya tüm bunları Hizmetlerimizi kullanarak yaptığınızda), Google’a (ve birlikte çalıştığımız kişi ve kuruluşlara) söz konusu içeriği kullanma, barındırma, depolama, yeniden üretme, değiştirme, türev çalışmalar oluşturma (içeriğinizin Hizmetlerimizde daha iyi kullanılabilmesi için yapılan çeviri, adaptasyon ve diğer değişiklerden kaynaklanan çalışmalar gibi), iletişimde kullanma, yayınlama, kamuya açık olarak sunma, kamuya açık olarak görüntüleme ve dağıtmaya yönelik dünya genelinde bir lisans vermiş olursunuz. Bu lisansta sağladığınız haklar Hizmetlerimizi yürütmek, tanıtmak ve iyileştirmek, ayrıca yeni hizmetler geliştirmek gibi kısıtlı amaçlar içindir. Bu lisans, Hizmetlerimizi kullanmayı bıraksanız dahi devam eder (örneğin Google Haritalar'a eklediğiniz bir işletme girişi gibi). Bazı Hizmetler, ilgili Hizmete sağlanan içeriğe erişmeniz veya bu tür içeriği kaldırmanız için yöntemler sunabilir. Ayrıca, bazı Hizmetlerimizde, ilgili Hizmetlere gönderilen içeriği kullanma kapsamımızı daraltacak şartlar veya ayarlar da bulunur.'' metni ne demek oluyor, açıklar mısınız? Bu metne göre drive'a özel olarak depoladığımız öğeler google'un istediği gibi kullanmasına müsait bir halde midir? avsar 7 yıl önce
    • Sözleşmenin başında "Söz konusu içerikte sahip olduğunuz tüm fikri mülkiyet haklarını aynı şekilde korursunuz. Kısacası, sizin olan sizin kalır. Bu lisansta sağladığınız haklar Hizmetlerimizi yürütmek, tanıtmak ve iyileştirmek, ayrıca yeni hizmetler geliştirmek gibi kısıtlı amaçlar içindir. Ayrıca, bazı Hizmetlerimizde, ilgili Hizmetlere gönderilen içeriği kullanma kapsamımızı daraltacak şartlar veya ayarlar da bulunur." yazar. Bu genel google ürünleri için sözleşmedir. Aynı zamanda Google Drive üzerinde bir dosyayı genele açabilmek gibi özellikler vardır. Tahminimce bu madde bunun için var. Yani Google Drive'a bir dosya yükleyip herkesin kullanımına açma yetkiniz olduğu gibi dosyayı gizleme, sadece sizin erişiminizde olması gibi bir özellikte var. Dosyalarınızı herkese açmazsanız Google onlarla ilgili kullanıma dair işlem yapmaz. hakan 7 yıl önce
    • Anladım, çok teşekkürler. avsar 7 yıl önce

    Google dünya devi bir kuruluş Google drive bağlı bir sitesi  böyle bir sitede güvenilir elbetteki sildiğiniz dosyaları çöp sepetinden de sildikten sonra sitede kalmıyor zaten kalmış olsada böyle basit bir firma olmadığından güvenebilirsiniz

    200 mb kulanılıyor derrken toplam yükletikleriniz sonradan sildiklerinizi düşmyor demekki

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

    • peki Google hizmet şartları arasında yer alan ''Hizmetlerimize içerik yüklediğinizde, ilettiğinizde, gönderdiğinizde, Hizmetlerimizde içerik depoladığınızda ve Hizmetlerimizden içerik aldığınızda (veya tüm bunları Hizmetlerimizi kullanarak yaptığınızda), Google’a (ve birlikte çalıştığımız kişi ve kuruluşlara) söz konusu içeriği kullanma, barındırma, depolama, yeniden üretme, değiştirme, türev çalışmalar oluşturma (içeriğinizin Hizmetlerimizde daha iyi kullanılabilmesi için yapılan çeviri, adaptasyon ve diğer değişiklerden kaynaklanan çalışmalar gibi), iletişimde kullanma, yayınlama, kamuya açık olarak sunma, kamuya açık olarak görüntüleme ve dağıtmaya yönelik dünya genelinde bir lisans vermiş olursunuz. Bu lisansta sağladığınız haklar Hizmetlerimizi yürütmek, tanıtmak ve iyileştirmek, ayrıca yeni hizmetler geliştirmek gibi kısıtlı amaçlar içindir. Bu lisans, Hizmetlerimizi kullanmayı bıraksanız dahi devam eder (örneğin Google Haritalar'a eklediğiniz bir işletme girişi gibi). Bazı Hizmetler, ilgili Hizmete sağlanan içeriğe erişmeniz veya bu tür içeriği kaldırmanız için yöntemler sunabilir. Ayrıca, bazı Hizmetlerimizde, ilgili Hizmetlere gönderilen içeriği kullanma kapsamımızı daraltacak şartlar veya ayarlar da bulunur.'' metni ne demek oluyor, açıklar mısınız? Bu metne göre drive'a özel olarak depoladığımız öğeler google'un istediği gibi kullanmasına müsait bir halde midir? avsar 7 yıl önce