Google Search Console - Sayfayı dizine ekleme - Doğru standart etikete sahip alternatif sayfa sorunu

Bir web sitem var. Google Search Console a baktığım zaman Sayfayı dizine ekleme  bölümünde pek çok sayfamda  Doğru standart etikete sahip alternatif sayfa var ifadesini görüyorum. Bu şekilde dizine eklenmemiş pek çok sayfam var. Sorun ne olabilir?

Anonim Anonim (156)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sayfalarının farklı versiyonları mevcut muhtemelen. Mesela;

    https://uzmanim.net/alattin ile https://uzmanim.net/alattin/ linki Google'ın gözünde aynı değil. 2. URL'nin sonunda slash / taksim işareti var. Muhtemelen senin sayfalarının da sonunda taksim işareti var.

    Sayfanın kaynak kodunda canonical ile belirttiğin link ile Google taramasında eşleşen link farklı olduğunda Doğru standart etikete sahip alternatif sayfa uyarısı görüyorsun.

    Bu aslında bir sorun değil. 400 sayfan varsa bu sayfaların birer kopyası olan ve sonunda taksim işareti olan sayfalar indekslenmiyor.  Web sitende sayfaları tek bir versiyona indirgersen o zaman sorunun çözülmüş olacaktır. Yani URL sonundaki / işaretlerini kaldır ya da her URL sonuna / işareti koy.

    alattin alattin (16984)