Görev yöneticisinde 2 tane Csrss.exe var. Csrss.exe nedir, virüs mü?

Csrss.exe adında 2 tane görev yöneticisinde system exe olarak gözüküyor neden 2 tane bulunuyor

mumim mumim (19)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 7'de C:\Windows\System32 klasöründe bulunur.Windows işletim sistemine ait bir dosyadır.

    csrss.exe zararlı bir yazılım değildir. FAKAT aşırı ram ve işlemci kullanımı söz konusu ise antivirüs programı ile taratmanızı öneririm.

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    4 yıl önce cevaplandı

       C:\Windows\System32 klasörü altında bulunan csrss.exe Windows işletim sisteminin bir parçacısıdır. Görev yöneticisinde csrss.exe dosyasını sağ tuşla tıklarsan ve özelliklerine gidersen "İstemci Sunucu Çalışma Zamanı İşlemi"  açıklamasını görürsün. Görev yöneticisinde iki csrss.exe olması da normal. Virüs değil merak etme.

      Neden iki tane csrss.exe var dersen birisi sisteme giriş yaptığın kullanıcı için diğeri de SYSTEM için çalıştırılır. Windows işlemleri olabildiğince birbirinden ayırır ki biri çöktüğü zaman kullanıcı etkilenmesin. Aynı zamanda iki csrss.exe dosyasının kullanıcı adı System de görünebilir. Bu da normaldir.

      alattin alattin (16984)