Görev Yöneticisinde Bir Programı Bölme (Ayrı İşlemcilerde Çalışma)

Merhaba;

Arkadaşlar ben bir programı farklı işlemcilerde çalıştırmak istiyorum. Mesela Exceli.. Bir excelde çalışırken donma yaşadığımda, diğer excelim bu donma sorunundan etkilenmesin. Yani görselde görüldüğü üzere Exceli, VLC gibi ayrı işlem satırlarında çalıştırmak istiyorum. Bu mümkün mü? Görev Yöneticisi

alperenn alperenn (12)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Excel ya da farklı bir programı farklı bir process yani işlemde çalıştırmak için şu yöntemi deneyin:

    1. Excel'i çalıştırın.
    2. Excel açıldıktan sonra Windows görev çubupu üzerindeki  açık olan excel simgesini sağ tuşla tıklayın.
    3. Açılan menüden tekrar Excel'i tıklayın.

    Bu işlem Windows 10'da excel'i istediğin gibi ikinci bir işlem olarak başlatacaktır.  Bu da ilk excel çökse bile ikincinin bundan etkilenmemesini sağlayacak.

    Eğer Windows 8 kullanıyorsanız bu işlemi alt tuşuna basarak yapmalısınız.

    Diğer bir yöntem, excel'i çalıştırırken /x parametresi ile çalıştırmak.

    1. Windows ve R tuşlarına basarak çalıştır penceresini açın.
    2. Çalıştır penceresine excel.exe /x komutunu yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Daha sonra yine aynı komutla dilediğiniz kadar excel çalıştırabilirsiniz.
    4. Dilerseniz buna masaüstüne kısayol oluşturun ve bu kısayoldan çalıştırın.

    Uygulamayı farklı bir process yani işlemde çalıştırma işlemini Google Chrome fazlasıyla yapar. Bunda amaç açılan sekmelerin birbirinden bağımsız çalışması, bir hata olduğunda sadece hatanın olduğu sekmenin etkilenmesidir.

    alattin alattin (16999)