Görev yöneticisinde çok sayıda chrome.exe sorunu

Görev yöneticisini açtığımda çok sayıda chrome.exe dosyası görüyorum. Şimdi saydım yaklaşık 15 tane chrome.exe var. Google Chrome kullanıyorum normalde bir tane olması gerekmez mi?

Neden çok sayıda chrome.exe görev yöneticisinde görünüyor? Acaba virüs mü bulaştı bilgisayarıma?

alivecan alivecan (337)
9 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Google Chrome Multi-Process, çoklu işlem mimarisini kullanır. Çoğu mevcut web tarayıcısının aksine, Google Chrome, web sitelerini birbirinden ve bilgisayarınızın geri kalanından ayrı tutmak için birçok işletim sistemi süreci kullanır.

    Günümüzde web siteleri de artık birer uygulamadır. Örneğin Gmail bir web sitesi olsa da arkaplanda bir uygulama kadar belki daha fazla koda sahiptir.

    İşletim sistemi (Örneğin Windows) tüm programları ayrı bir kapsamda çalıştırır. Böylece bir programda oluşan hata diğerini etkilemez. Örneğin Word uygulaması çökerse sadece Word kapanır. Başka bir program kapanmaz.

    Google Chrome'da bu şekilde çalışır.

    Diğer tarayıcılarda farklı olarak Google Chrome pek çok işletim sistemi işlemini kullanarak o an aktif ziyaret ettiğiniz siteleri farklı işlemler içinde çalıştırır.

    Böylelikle açık olan web sitelerinden birinde çalışacak zararlı bir kod sadece o işlemin çalıştığı chrome.exe'yi etkileyecektir.

    Chrome web uygulamalarını ve uzantıları ayrı birer işlem olarak çalıştırır. Böylelikle bunlardan birinde olacak hata diğerlerini etkilemez.

    Çalışan uzantı ve açık olan tab /sekme sayısı kadar  Chrome.exe dosyasını görev yöneticisinde görebilirsiniz.

    Chrome.exe sayısı 5, 10,15,20 kadar olabilir bu o an açık sekme ve uzantı sayısına eşittir. Diğer tarayıcılar bunu yapmaz. Yani diğer tarayıcılar sadece bir işlem çalıştırır. Google Chrome 3 farklı tür işlem oluşturur.

    Tarayıcı, Çeviriciler, Eklentiler

    Tarayıcı: pencereleri, sekmeleri kapsar.

    Çeviriciler: HTML, CSS, resim çevirimlerini kapsar.

    Eklentiler: Flash, Quicktime, Adobe Reader gibi eklentileri kapsar.

    Eğer çok fazla sekme açar, çok fazla uzantı, eklenti yüklerseniz bilgisayarını yavaşlar. Çalışan chrome.exe sayısı 20 ile limitlidir. 20 limiti geçilirse mevcut işlemler mevcut işlemler üzerinden yeniden kullanılmaya başlanır. Bu işlemlerin her biri kendinden sorumludur bu sebepten chrome.exe’lerden biri yani işlemlerden biri çökerse diğerleri etkilenmez.

    Chrome neden birden fazla işlem barındırıyor sorusunun diğer cevabı da güvenliktir. Her web sitesi güvenilir değildir. Bazı web sitelerinde zararlı kodlar bulunur. Google Chrome sizi bu zararlı kodların etkisinden korumak veya zararın etkisini azaltmak için uygulamaları ayrı işlemlerde çalıştırır.

    İşte bu sebepten görev yöneticisi açtığınızda birden fazla, hatta çok sayıda chrome.exe dosyasını görebilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Virüsün varlığına işaret değildir.

    alattin alattin (16984)
    9 yıl önce cevaplandı

    • detaylı açıklama için teşekkür ederim. alivecan 9 yıl önce

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür edeim.
     Benim bilgisayarımda da benzer bir sorun var. Anladığım kadarıyla görev yöneticisinde fazla sayıda chrome.exe olmasının sebebi sekmeler uzantılar gibi sebeplerden artıo. Benim görev yöneticimde 6 tane exe var ve bunlar CPU yu yüksek oranda kullanıyorlar. Pc yi yeni açtığımda daha imleci chromenin üzerine getirmediğim halde bile bu chrome.exe ler açık oluo ve hem pc yi hemde tarayıcımı yavaşlatıyorlar. Görev göneticisinden bu exelerin işlemlerini sonlandırsam bile anında yeniden açılıolar ve sayıları 6 nın altına inmiyor. Yardoımcı olursanız çok sevinirim.

    İntel core i7 - 2.60ghz - 8gb ram 64 bit

    goldarrow95 goldarrow95 (1)
    8 yıl önce cevaplandı

      Chrome varsayılan olarak kapalı olduğunda bile arkaplanda senkronize olacak şekilde ayarlanmıştır. Bunu kapatmak için;

      Ayarlar > İçerik Ayarları > Arka plan senkronizasyonu

      Bu ayarı kapatmakla birlikte;

      Ayarlar > Sistem > Google Chrome kapandığında arka plan uygulamaları çalıştırmaya devam et

      Bu ayarı da kapatın. Bilgisayar açıldığında başlamasını engellemek için;

      - Windows Penceresi + R tuşlarına beraber basın (Başlat > Çalıştır ile aynı şey)

      - Başlangıç sekmesine gelin ve Chrome işaretini kaldırın.

      Muhtemelen sorun çözülür.

      fatihmbasaran fatihmbasaran (1)
      6 yıl önce cevaplandı

        Hocam bende chrome açık,varsayılan olmadığı ve kullanmadığım halde arkaplanda birçok chrome gözüküyor virüsmüdür acaba  kapatıyorum kendisini tekrar açıyor

        muratates muratates (1)