Görev yöneticisinde GPU sekmesi yok, ne yapmalıyım? GPU sekmesi nasıl aktif edilir?

Görev yöneticisinde GPU sekmesi yok, ne yapmalıyım?

GPU sekmesi nasıl aktif edilir?

hydra hydra (3800)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Görev yöneticisinde GPU sekmesi yok, ne yapmalıyım?

    Panik yok! Öncelikle Windows 8.1 kullanıyorsanız görev yöneticisinde GPU sekmesini bulamazsınız. Harici programlar kullanarak GPU kullanımını görebilirsiniz. Örneğin MSI Afterburner;

    Programı indirditken sonra soldaki ufak monitör işaretine tıklayın.

    Burada GPU'nuz dahil tüm bileşenlerin kullanım oranlarını, sıcaklıklarını görebilirsiniz.

    Peki görev yöneticisinde GPU sekmesini nasıl aktif edebilirim?

    Bunun için Windows 10 kullanıyor olmanız gerekiyor. Sadece Windows 10'da değil, 1709 sürümü ve sonrasını kullanıyor olmanız gerekiyor. Bütün bunlar tamam ise görev yöneticisini açıp CPU sekmesinin oraya sağ tıklayıp GPU'nun tikini aktif edebilirsiniz.

    Bütün bunları yaptıktan sonra artık GPU kullanımınızı işlemler sekmesinde görüyor olmanız lazım. Yine görünmüyorsa ekran kartınızı güncelleyin;

    Şunu da belirtmek lazım, WDDM 2.0 ve üzeri ekran kartlarını görev yöneticisinde GPU sekmesini aktif edebilirsiniz. WDDM sürümünü öğrenmek için ise Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır'ı açın ve dxdiag yazın.

    Ekran sekmesine tıklayın.

    Sağ tarafta Sürücü modeli WDDM xx yazar. 2.0 üzeri ise görev yöneticisinde olması gerekiyor eğer değil ise göremezsiniz.

    hydra hydra (3800)