gpt hdd ye format atma (veri kaybı yaşamadan)

windows 8 yükle casper laptop uma windows 10 yüklemeye çalışıyordum. Fakat kurulum sırasında Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk gpt bölümü stilinde hatası alıyorum.

bu hatanın en basit çözümü nedir?

tchalilazaz tchalilazaz (13)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    öncelikle linkten rufus u indiriyoruz. rufus: iso yani imaj dosyamızı flash diskimize yazmaya yarayan bir program. ben daha önce usb tool kullanıyordum. disk mbr olunca usb tool ile sıkıntı yaşamadan işletim sistemi yükelemesi yapılabiliyor. fakat gpt bölümler için ya hddyi tamamen silmek ve yeniden oluşturmak yahut rufus indirip gpt uyumlu bir disk yazmak gerekiyor.

    rufus link : http://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.15.exe

    programı açtıktan sonra resimdeki gibi uefi için gpt bölüm düzenini seçip aşağıdaki cd simgesinden iso dosyanızı seçip yazılmasını bekleyin.

    rufus

    resimi görüntüleyemiyorsanız tıklayın.

    ben bu şekilde çözdüm ve şuan windows 10 kullanıyorum. muhtemelen windows 7 ye çevirmek isteyenler içinde aynı çözüm yeterli olacaktır.

    tchalilazaz tchalilazaz (13)
    6 yıl önce cevaplandı

      Dostum bütün bunlardan önce aistemin yüklü olduğu diski biçimlendirdim o yüzden herhangi başka yolu yokmu bunun başka yolu

      ugur34 ugur34 (1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Format esnasında o disk bölümleme ekranında ne görüyorsanız hepsini seçip Sil seçeneğine tıklayarak silin. Daha sonra tek bölüm olarak HDD'niz görünecektir. Onu seçip alttaki Yeni butonuna tıklayarak yeni bir bölüm oluşturun ve oluşturduğunuz bölüm seçiliyken İleri diyebilirsiniz. omercik 6 yıl önce
      • Onu yaptım (tüm verileri kaybettim ama) sonra kendimr 2 tane disk oluştutdum bu sefer aldığım hata ise " kur yeni bir sistem bölümü oluştutmayı veya varolan sistem bölümünü bulmayı başaramadı. Daha sonra fazla bilgi için kur günlük dosyalarına bakın" diye hata veriyor.. ugur34 6 yıl önce