GPT ve MBR arasında ne fark var?

GPT ve MBR  ifadelerini sürekli duyuyorum. Bazen diskle ilgili bir şey yaptığımda karşıma çıkıyor.  Ben ezbere hep GPT seçiyorum ama bunu neden yaptığım konusunda hiç bir fikrim yok. Bir forumda sordum ama anlaşılır bir cevap alamadım. GPT ve MBR arasında ne fark var? GPT mi yoksa MBR mi seçmeli?

acemiadam acemiadam (220)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    GPT ve MBR kavramlarını anlayabilmen için bazı kavramlara hakim olman lazım. Bunları aşağıda anlatmaya çalıştım

    Bir sabitdiski (HDD) kullanabilmek için öncelikle bölüm oluşturmamız ve format atmamız gerekir.
    Bölüm Nedir: Bölüm harddiskin mantıksal parçalara ayrılmasıdır. Siz bir diski tek bir parça olarak da kullabilirsiniz (örneğin C:)
    veya bir kaç parçayada bölebilirsiniz (C:, D:, E:)
    Her bölüm bilgisyarda farklı bir sürücü olarak gösterilir.
    MBR ve GPT disk bölümleme sistemi olarak adlandırılır. Basitçe GPT ve MBR  bölüm bilgisini sabitdiskte tutmak içi kullanılan iki farklı yoldur.

    Bilgisayar nasıl açılır?

    Bilgisayarın açma düğmesine bastığımızda BIOS yazılımı devreye girer. BIOS yazılımı donanımı kontrol eder, herhangi bir sorun yoksa açılış işlemine geçilir.
    Bilgisayarda bir sabitdisk varsa ilk sektörü kontrol edilir e buradaki bilgiye bakılır.

    MBR nedir?

    Master Boot Record (Ana Önyükleme Kaydı) ifadesinin kısaltmasıdır.  Harddiskler sektör adı verilen parçalara bölünmüştür.
    MBR, sabitdiskin ilk sektöründe bulunan, işletim sisteminin nerede bulunduğunu ve belleğe(RAM) nasıl yükleneceğini arındıran bilgidir.
    MBR aynı zamanda diskin bölüm bilgilerini de içeren bir tabloya sahiptir. MBR eski bir teknolojidir. Fakat MBR hâlâ en uyumlu sistemlerdendir.
    MBR eski bir sistemdir ve çeşitli kısıtlamaları vardır.

    GPT Nedir?

    GUID Partition Table ifadesinin kısaltmasıdır. GPT de MBR gibi disk bölümleme sistemidir ve daha gelişmiştir. GPT daha modern bir disk bölümleme sistemidir. GPT daha yeni, güncel bir BIOS sistemi olan UEFI ile birlikte çalışır.
    GPT'de her disk bölümü global tekil bir kimlik alır.

    GPT - MBR arasında ne fark var?

    MBR diskler standart BIOS bölüm tablosunu kullanırlar. GPT diskler ise UEFI kullanırlar.
    MBR disklerde bir diskte en fazla 4 bölüm olabilir. Fakat GPT disklerde bir diskte 4 bölümden fazlası olabilir.
    Windows işletim sisteminde GPT olan bir sabitdisk 128 parçaya kadar bölünebilir.
    MBR diskler en fazla 2TB'a kadar desteklenir. GPT diskler 2TeraByte'dan yukarısını da destekler.

    MBR olan bir disk bölüm içermiyorsa GPT ye dönüştürülebilir. Eğer bölüm içeriyorsa bölümlerin (partition) silinmesi gerekir.

    GPT disk bölümlemesi taşınabilir disklerde kullanılamaz.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • abi sağol valla şimdi anladım. amma karşık geliyordu bu mevzu.. acemiadam 5 yıl önce
    • ne demek her zaman @acemiadam hakan 5 yıl önce

    Aslında standart bir ev kullanıcısının diski MBR olduğu için veya GPT olmadığı için kaybedeceği bir şey yok.

    MBR olan bir diski en fazla 4 kere bölebilirsin. Ayrıca MBR'de 2TB sınırı vardır. Ondan fazla disk görmez.

    GPT olan bir diski ise 128 defa bölebilirsin. Ayrıca teorik olarak 256TB'a kadar destekler.

    Bu aradaki teknik farklar senin ne kadar bağlar orasını bilemeyeceğim.

    GPT, MBR'ye göre daha gelişmiş ve güncel bir standart. UEFI sistem kuracaksan o diski GPT olarak bölümlemek zorunda olursun.

    omercik omercik (9418)