GPU-Z nedir, nasıl kullanılır?

GPU-Z nedir?

GPU-Z nasıl kullanılır?

GPU-Z nereden indirilir?

GPU-Z ne işe yarar?

hakan hakan (15394)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    GPU-Z nedir? GPU-Z ne işe yarar?

    GPU-Z, çok küçük boyutlu ve hızlı çalışan, ekran kartı ve grafik işlemci hakkında detaylı bilgi sunan bir yazılımdır.

    GPU-Z NVIDIA,AMD,ATI, Intel ekran kartlarını destekler, bu kartlarda çalışır.  Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinin 32 bit ve 64 bit sürümlerinde çalışır. GPU-Z 'nin kişisel kullanımı ücretsizdir.

    GPU-Z, Grafik işlemci (GPU),  ekran kartının belleği, ekran kartı belleğinin türü, ekra kartı yazılımının sürümü, BIOS bilgileri,  sürücü sürümü, GPU saat hızı, GPU çekirdek saat hızı, GPU sıcaklığı gibi pek çok bilgiyi sunar.

    GPU-Z nereden indirilir?

    GPU-Z  indirmek için kendi sitesini kullanabilirsiniz. GPU-Z yaklaşık 5.5MB boyutundadır. GPU-Z uygulamasını şu şekilde indirebilirsiniz.

    1. GPU-Z indir linkini tıklayın.
    2. Açılan sayfada TechPowerUp GPU-Z v2.13.0 ibaresi altındaki Standard Version yazısını tıklayın.
    3. Daha sonra Download linkini tıklayın.
    4. Select server for download ekranında herhangi bir ülke bayrağını tıklayarak o ülke üzerinden GPU-Z indirmesine başlayın.

    GPU-Z n kullanımı

    GPU-Z kurulumunu başlattığınızda ilk olarak Install GPU-Z? sorusu ile karşılaşacaksınız. No seçerek kurulum yapmadan çalıştırabilirsiniz.

    GPU-Z çalışacak ve ekrana şöyle bir görüntü gelecektir:

    gpu-z kullanımı

    Eğer çift ekran kartı kullanıyorsanız alt bölümden ekran kartını değiştirebilirsiniz.

    Ekran kartı sıcaklığı ile ilgili bilgiler Sensors sekmesi altında bulunmaktadır. GPU-Z ekran kartı ile ilgili güzel bilgiler veren oldukça kullanışlı bir uygulamadır.

    GPU-Z aynı zamanda bazı sahte ekran kartlarını da tespit edebiliyor.

    GPU-Z, aşağıdaki GPU'ya sahip ekran kartlarının sahte mi değil mi olduğunu tespit edebiliyor:

    • NVIDIA G84
    • NVIDIA G86
    • NVIDIA  G92
    • NVIDIA  G94
    • NVIDIA  G96
    • NVIDIA  GT215
    • NVIDIA  GT216
    • NVIDIA   GT218
    • NVIDIA  GF108
    • NVIDIA  GF106
    • NVIDIA  GF114
    • NVIDIA GF116
    • NVIDIA GF119
    • NVIDIA GK106

    GPU-Z sahte ekran kartlarını aşağıdaki gibi model adının başına FAKE ibaresi koyarak gösreriyor.

    gpu-z fake ekran kartı

    Ayrıca Nvidia logosunun olduğu alanda sarı uyarı üçgeni çıkartıyor.

    Fake Nvidia kart satan üreticiler bunu düşük modellik bir NVIDIA ekran kartının BIOS yazılımını değiştirerek gerçekleştiriyorlar. Satışları genelde eBay gibi sitelerde yapıyorlar.

    hakan hakan (15394)