GPUZ değerleri ne anlama geliyor? TMUs, ROPs, L1 Cache, L2 Cache, Pixel Rate, Texture Rate Nedir

Merhaba ben tech-power-up sitesinde yani gpuz oradaki gpu değerleri ne analama geliyor bazılarını sormak istedim en kısa anlamlarini anlatirmisiniz teşekkür ederim

Shading Units?

TMUs?

ROPs?

L1 Cache?

L2 Cache?

Pixel Rate?

Texture Rate?

FP16 (half)?

FP32 (float)?

FP64 (double)?

hasanarslankasi hasanarslankasi (1)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Shading Units nedir?

    Shading Units, grafik kartı içinde bulunan görüntünün farklı yönlendirini işlemekle sorumlu küçük işlemciler

    TMUs nedir?

    TMU (Texture Mapping Unit) (Doku eşleme birimi)

    Doku eşleme, bilgisayar ortamında, bilgisayar tarafından oluşturulan grafiklerin  doğru şekilde kaplanması olarak düşünebilirsin. Aşağıdaki örnekte 1 numaralı tank henüz doku eşlenmemiş 2 numaralı görsel doku ile kaplanmış durumda

    ROPs Nedir?

    ROPs ( Render Output Unit)

    ROP Modern grafik işlem birimlerinde (GPU) bulunan bir donanım bileşenidir ve modern 3 Boyutlu hızlandırıcı kartların işleme sürecindeki son adımlardan biridir. ROP genelde yerel bellek ile arabellek arasında işlemler gerçekleştirir.

    L1 Cache Nedir?

    L1, Level 1 cache, CPU içindeki yerleşik bellek. Birincil önbellek olarak da adlandırılır. İşlemciye en yakın ve en hızlı bellektir.

    L2 Cache nedir?

    CPU içindeki bir başka bellek modülü. L1'e göre daha yavaştır. Görevi L1 önbelleğini beslemektir. Daha önceden bu bellekler anakart üzerinde bulunuyordu günümüzde artık işlemcinin içine gömülü.

    Pixel Rate nedir?

    Bilgiayarda görüntü bildiğin üzere piksel denen noktalardan oluşur. Pixel Rate, piksel hızı, bir GPU yani grafik işlemcinin saniyede bir ekranda işleyebileceği piksel sayısını ifade eder.

    Texture Rate Nedir?

    Doku doldurma hızı, doku doldurma oranı. Bir ekran kartının ekranda saniyede işleyebileceği dokulu piksel sayısını ifade eder.

    hakan hakan (15424)