grammarly nedir, grammarly nasıl kullanılır?

grammarly nedir?  grammarly ne işe yarar?

grammarly nasıl kullanılır?

hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    grammarly nedir?  grammarly ne işe yarar?

    grammarly, ingilizce yazım denetimi asistanıdır. İngilizce yazdığınız metinlerde dilbilgisi hatalarını bulur ve düzeltir. grammarly tüm dünyada oldukça popüler olan bir araçtır. Chrome, Safari, Firefox, ve Edge tarayıcıları için eklentisi mevcuttur. Bu sayede hotmail, gmail gibi email servislerinde grammarly kullanmak oldukça kolay ve pratiktir.

    Ayrıca Microsoft Outlook gibi bir email istemci kullanıyorsanız grammarly ofis eklentisi ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Hem programlarda hem de tarayıcı penceresinde grammarly kullanmak oldukça kolaydır.

    Ayrıca Windows için uygulaması da mevcuttur.

    grammarly nasıl kullanılır?

    grammarly, çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Grammarly indirmesi ve yüklemesi oldukça kolaydır.

    Grammarly şu şekillede çalışır:

    • Chrome, Firefox, Safari, Edge gibi tarayıcı eklentisi yükleyerek
    • Microsoft Office için eklenti yükleyerek
    • Windows ortamı için uygulama indirerek

    Chrome, Firefox, Safari, Edge gibi tarayıcı eklentisi yükleyerek

    Grammarly eklentisini dilerseniz tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

    grammarly yüklemek için https://www.grammarly.com/ adresini ziyaret edin: https://www.grammarly.com/

    grammarly tarayıcınızı tespit edecek ve size Add to Chrome veya Add to Firefox gibi bir buton gösterecek. Buna tıklayın ve eklentiyi yükleyin.

    Microsoft Office için eklenti yükleyerek

    Eğer grammarly uygulamasını Microsoft Office içinde kullanacaksanız, örneğin Microsoft Outlook,  https://www.grammarly.com/office-addin/windows adresini ziyaret edin. Sayfada bulunan Free Download linkini tıklayın. Sizde kısaca bir üyelik bilgisi alacaktır. Daha sonra indirme otomatik başlayacaktır. Üyelikten sonra grammarly indirme başlamadıysa buraya tıklayarak indirebilirsiniz: grammarly indir

    Windows ortamı için uygulama indirerek

    Eğer grammarly uygulamasını Windows ortamında kullanmak istiyoranız o zaman Grammarly for Windows uygulumasını indirmelisiniz. Grammarly for Windows uygulamasını buradan indirebilirsiniz: Grammarly for Windows indir

    Grammarly kullanımı

    En çok kullanılan yöntemi tarayıcı eklentisidir. Örneğin grammarly eklentisini Chrome'a yüklediğinizde öncelikle sizden şöyle bir özelleştirme ister

    Grammarly özelleştirme

    Bu ekranda sizden sırası ile Most of my writting is for (yazımın çoğu: iş, okul için), I prefer to write (American English, British English) burada hangi dilde yazmayı tercih ediyorsunuz onu belirtiyorsunuz, My primary language (benim ana dilim), My grammar skills are (Dilbilgisi seviyem)  gibi bilgileri belirterek kişiselleştirme yapıyorsunuz.

    Daha sonra grammarly aktif hale geliyor. Herhangi bir metin kutusunda yazu yazdığınızda şu şekilde yeşil bir simge ile kendini gösteriyor:

    grammarly ne işe yarar

    Herhangi bir ingilizce kelimeyi hatalı yazdığınızda altı kırmızı çizgi ile çiziliyor. Tıkladığınızdaysa size doğru olan kelime gösteriliyor.

    Yaptığınız yazıml hataları, büyük-küçük harf de dahil olmak üzere grammarly tarafından düzeltiliyor.

    Grammarly sadece ingilizce desteği mi var?

    Grammarly şuan sadece İngilizce olarak çalışıyor. Grammarly uygulamasını başka dilde kullanmak mümkün değil.

    hakan hakan (15409)