Grub Önyükleyicisini silmek istiyorum

daha önceden bilgisayarıma komple linux debian kurmuştum fakat daha sonradan kaldırdım ve tekrar windows 7 kurdum herşey tamam fakat bilgisayarın açılışında manuel olarak ön yükleme yaparken debian diye bir seçenek çıkıyor biosdan disable yapıyorum buseferde grub önyüklecisi yüklenemedi gibi ingilizce yazılar yazıyor bu durumdan nasıl kurtulurum biosu eski haline nasıl dönderirim pili çıkardım taktım ama sorun çözülmedi anakart modelim gigabyte GA b75m d2v

feritarslan feritarslan (303)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle BIOS ile bir işiniz yok. Aşağıdaki adımları uygularsanız linux debian yükleyicisi yerine Windows yükleyicisi ile bilgisayarınızı açabilirsiniz.

    Grub önyükleyicisini kaldırmak ve Windows 7 önyükleyicisini kullanmak için şunları deneyebilirsiniz:

    1. Windows 7 açın.
    2. MBRFIX uygulamasını buradan indirin ve C:\sürücüne kaydedin.
    3. Başlatı tıklayın ve arama bölümüne cmd yazın.
    4. Arama sonucunsa bulunan cmd.exe dosyasına  sağ tıkladığınızda açılan menüde "Yönetici olarak çalıştır" 'ı seçin.
    5. Komut istemi ekranı açılacaktır. Bu ekranda şu komutları uygulayın. Her bir komutu teker teker uygulayın. Örneğin C: yazdıktan sonra enter tuşuna basın.
      c:                    [Enter'a basın]
      cd \                  [Enter'a basın]
      mbrfix /drive 0 fixmbr                     [Enter'a basın]
    6. Son işlem sonrasında size bir soru soracaktır buna türk
    7. mbrfix /drive 0 fixmbr komutunu uyguladıktan sonra karşınıza bir soru gelecektir.
    8. İşlemi onaylamak ya da vazgeçmek için Y veya N tuşlarından birini seçmenizi isteyen İngilizce bir uyarı çıkacaktır, burada Y tuşuna basın ve ardından Enter tuşuna basın.

    Yukarıda parametre olarak kullanılan "0" , bilgisayarınıza bağlı sabit disk sayısına göre değişebilir.

    hakan hakan (15424)