Güncelleme için .apk dosyası nasıl oluşturulur? Andoid Sürüm kodu nasıl değiştirilir?

Andoid Sürüm kodu nasıl değiştirilir?

Güncelleme için .apk dosyası nasıl oluşturulur?

Google Play Store uygulamamı güncellemek isterken Yükleme başarısız oldu sürüm kodunuz zaten mevcut olduğundan APK'niz için farklı bir sürüm kodu seçmeniz gerekiyor hatası alıyorum ne yapmam gerekli ?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Android uygulaması oluşturmak için Android Studio veya Eclipse araçları kullanılabilir.Yazdığınız yazılımları bitirdikten sonra derleyip .apk dosya uzantılı dosya elde edersiniz. .apk dosyası Android işletim sistemide kurulabilir dosya uzantısıdır.Aynı şekilde uygulamanızı Google Play Store de yayınlamak için de .apk dosyasını Google Developer hesabınıza yükler ve yayınlamayı gerçekleştirirsiniz.Eğer uygulama yayınlamak hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buradaki konuya göz atabilirsiniz.

    Diyelim ki android uygulamanızı oluşturdunuz ve Google Play Store de yayınladınız.Ardından uygulama üzerinde hatalar tespit ettiniz veya uygulamaya yeni özellikler eklemek istediniz.Bu durumda uygulamayı yeniden derleyip .apk dosyası oluşturmalı ve tekrar Google Play Store ye yüklemelisiniz.Ancak bunun için Sürüm kodu değişmelidir.Örneğin ilk uygulamanız 1.0 sürümü ise güncelleme uygulamanız 1.1 sürümünde olmalıdır.Aksi halde Google Play Store yüklemesinde "Yükleme başarısız oldu sürüm kodunuz zaten mevcut olduğundan APK'niz için farklı bir sürüm kodu seçmeniz gerekiyor" hatası alırsınız.

    Güncelleme için .apk dosyası nasıl oluşturulur?

    Güncelleme .apk si oluşturmak için dikkat edilmesi gereken iki adım bulunuyor.Bunlar;

    • Uygulamanızın ilk sürümünde kullandığınız keystore dosyasını kullanarak aynı kişi olduğunuzu teyit etmek.
    • Uygulayı oluştururken build.gradle (Module app) dosyasında değişiklik yaparak sürüm kodunu arttırmak.

    build.gradle (Module app) dosyasındaki değişiklik şu şekilde yapılmalıdır;

    Sürüm 1.0 iken eski hali;

    versionCode 1
            versionName "1.0"

    Sürüm 1.1 iken yeni hali;

    versionCode 2
            versionName "1.1"

    Bu şekilde yaptığınızda uygulamanızı Google Play Store ye yükleyerek güncelleme aldırabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)