Güvenli bağlantı oluşturuluyor

Arkadaşlar merhaba,

Google Chrome kullanıyorum ve Facebook'ta linkleri tıkladığımda, örneğin 4 kişi daha bunu beğendi. gibi,

Chrome sol alt köşede Güvenli bağlantı oluşturuluyor yazıyor ve oldukça uzun bir süre bekliyor. Bu bekleme süresi bazen 15-20 saniyeyi buluyor ve haliyle can sıkıcı oluyor. Güvenli bağlantı oluşturuluyor ne demek?  Bunu kapatmanın bir yolu var mı? Daha önce böyle bir sorun yoktu son 2-3 haftadır ara ara bu durumla karşılaşıyorum.

emel emel (67)
10 yıl önce sordu

  • https://www.youtube.com/watch?v=j_2H82SpHY4 BU VİDYOYU İZLE BENDE İŞE YARADI UMARIM SENDE HALLEDERSİN kullanici980568 5 yıl önce

Toplam 3 Cevap

SSL (Secure Socket Layer) güvenli soket katmanı,  ağ üzerindeki (burada ağ internet oluyor) bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması için geliştirilmiş bir protokoldür.

SSL ile şifrelenerek gönderilen verinin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

Facebook da SSL kullanır.  Kullandığınız bilgisayar ile Facebook arasındaki tüm iletişim SSL ile şifrelenerek yapılır. Bu sayede başka kişiler Facebook ve sizin bilgisayarınız arasına girse ve bilgi çalsa bile bu çalınan veriler çalan kişi tarafından açılamaz.

Güvenli bağlantı oluşturuluyor 'un anlamı bilgisayarınız ve Facebook sunucusu üzerinde güvenli, SSL kullanan bir bağlantı kuruluyor demektir.

Siz bir linke tıkladığınızda linke erişim isteğiniz şifreli bir şekilde Facebook sunucularıne iletilir. Facebook sunucusunun cevabıda şifreli bir şekilde bilgisayarınıza iletilir.

Güvenli bağlantı oluşturma sırasındaki yavaşlığın pek çok sebebi olabilir. Bunlardan birisi DNS sunucunun geç cevap vermesi veya verememesi olabilir. Son günlerde Google DNS sunucularında sorun var eğer DNS sunucu olarak google kullanıyorsanız bunları başka DNS sunucular ile değiştirin.

uzmanim.net üzerinde bununla ilgili bir kaç paylaşım yapılmıştı

Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir?

yukarıkdaki linkler size yardımcı olacaktır. Facebook üzerinde benzer bir sorunu bende yaşıyordum. Open DNS bilgilerini girdiğimden beri oldukça hızlı açılıyor.

mavibilgisayar mavibilgisayar (562)
10 yıl önce cevaplandı

    1. DNS olarak Open Dns kullanmanızı öneriyorum...

    2. Tarayıcı ayarlarından Proxy Ayarlarını Değiştir>Yerel Ağ Ayarları kısmında Ayarları Otomatik Algıla işaretli ise işaretini kaldırın, işaretli değilse işaretleyip deneyin...

    uzman0725 uzman0725 (1)
    10 yıl önce cevaplandı

      Bahsetmiş olduğunuz problemi ben de yaşıyorum. Son 1 aydır soruna çözüm bulamadım. Ben sadece Google Chrome kullanmaya çalıştığımda bu problemle karçılaşıyorum. Mozilla veya Intarnet Explorer kullandığımda her şey normal. Sorun Google Chrome hatası gibi görünüyor. Önerilen tüm çözümleri denememe rağmen Google Chrome düzelmedi. Bu gün itibariyle çözüm bulan var ise, çözümü paylaşırsa sevinirim.

      kemalsezen kemalsezen (1)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Chrome üzerinde çalışan zararlı bir eklenti, bozuk bir chrome bileşeni soruna sebep oluyor olabilir. Bunun için uzmanim.net'te bulunan Chrome sıfırlama yöntemini deneyebilirsiniz. murat 5 yıl önce
      • o yöntemleri de denedim olmadı. Google Chrome'u bilgisayardan kaldırdım. Registry'den de temizledim. Aç kapa yapıp yeniden son versiyonu yükledim. Hala aynı hatayı veriyor ve çok ağır çalışıyor. kemalsezen 5 yıl önce
      • https://www.youtube.com/watch?v=j_2H82SpHY4 Arkadaşlar yutupta buldum işe yaradı umarım sizdede işe yarar kullanici980568 5 yıl önce