Güvenli modda windows 10 sesi nasıl açılır?

Arkadaşlar bende laptop var windows10 yüklü.Normal açıyorum 5-10 dakika sonra sürekli restart atıyor.güvenli modda çalıştırınca ise normal kullanabiliyorum.Ancak şöyle bir sorunum var:Ses çalışmıyor.O kadar uğraştım güvenli modda sesi çalıştıramıyorum.Realtek ses yazılımı yüklü.Sesi nasıl açabilirim?

sapphire sapphire (66)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Güvenli modda sesi aktif edebilirsin. Biraz zahmetlidir ama mümkündür. Kayıt defterinin biraz kurcamak gerekiyor.

    Windows 10 güvenli modda ses nasıl aktif edilir?

    Windows 10'da güvenli modda sesi aktif edebilmek için bir kaç kayıt defteri hacki gerçekleştirmek lazım.

    Windows 10 güvenli modda minimum sürücüyü yükler. Başlangıç programları güvenli modda çalıştırılmaz.  Ayrıca Windows ses hizmetleri güvenli modda çalıştırılmaz.

    Windows 10 'da güvenli moddayken sesi kullanabilmek için kayıt defterine bazı girdileri eklemek ve ses hizmetlerini açmak gerekir.

    Aşağıda Windows 10 güvenli modda ses açmayı bulabilirsin:

    1. Windows ve R tuşları ile çalıştır penceresini aç. Şu komutu yaz: Devmgmt.msc  daha sonra enter tuşuna bas.
    2. Açılan aygıt yöneticisi penceresinde  Ses, video ve oyun denetleyicileri seçeneğini bul genişlet.
    3. Burada ses kartını bul. Sağ  tuşla tıkla ve özelliklere git.
      Windows 10 güvenli modda ses aktif etme - ses kartı
    4. Ayrıntılar sekmesini tıkla
    5. Özellik bölümünden Sürücü anahtarı'nı bul.
      Windows 10 güvenli modda ses aktif etme - sürücü anahtarı
    6. {4d36e96c-e325-11ce-bfc1-08002be10319}\0000 gibi görünen değeri kopyala ve not defterine yapıştır. Daha sonra not defterinde değerin sadece küme parantezi içindeki değeri al:
      {4d36e96c-e325-11ce-bfc1-08002be10319}
      Windows 10 güvenli modda ses aktif etme - not defteri
    7. Daha sonra not defterine kopyaladığın değerin içindeki tüm karakterleri büyük harfe çevir. Sonuçta elinde şöyle bir şey olacak: {4D36E96C-E325-11CE-BFC1-08002BE10319}

    8. Windows ve R tuşları tekrar bas. Çalıştır penceresine regedit yazarak  kayıt defteri editörünü çalıştır.
    9. Kayıt defterinde şu yolu bul:
      HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SafeBoot
    10. Burada iki değer göreceksin. Minimal ve Network. Minimal normal Güvenli mod Network ile ağ desteğiyle güvenli mod için. Sen hangi güvenli modu kullanıyorsan onu genişlet.
    11. Şimdi güvenli modda sesi aktifleştirmek için ses kartının sürücüsünün yüklenmesini sağlayacağız.
    12. Minimal / Network sağ tuşla tıkla Yeni > Anahtar'ı seç.
    13. Anahtar adına yukarıdaki not deferinde oluşturduğun değeri yaz.
      Windows 10 güvenli modda ses aktif etme -  kayıt defteri sürücü anahtarı
    14. Yeni oluşturduğun anahtarın sağ tarafında bulundan Varsayılan yazan  değeri çift tıkla ve Değer verisi yerine Sound, video and game controllers yaz.
      Windows 10 güvenli modda ses aktif etme -  kayıt defteri ses video oyun
    15. Şimdi sesin çalışması için 3 tane hizmetin çalışıyor olması gerekiyor:  AudioEndpointBuilderMMCSS and Audiosrv buları tek tek kayıt defterine eklemelisin. Aşağıdaki adımları uygulayarak bunları ekle.
    16. Tekrardan Minimal / Network sağ tuşla tıkla Yeni > Anahtar'ı seç. Bu sefer Ad kısmına AudioEndpointBuilder yaz.
      Windows 10 güvenli modda ses aktif etme -  AudioEntPoint
    17. Yeni oluşturduğun anahtarın sağ tarafında bulundan Varsayılan yazan  değeri çift tıkla ve Değer verisi yerine Service yaz.
    18. 15 ve 16 adımı MMCSS and Audiosrv için tekrar et.
    19. Böylelikle 3 tane servisi eklemiş oldun.
    20. Şimdi bilgisayarı yeniden başlat ve güvenli modda aç.
    21. Komut istemini yönetici olarak çalıştır ve şu 3 komutu sırası ile uygula
      net start AudioEndpointBuilder
      net start MMCSS
      net start Audiosrv

      Bu komutlar servisleri çalışır duruma getirecektir. Şimdi güvenli modda ses çalışıyor olmalı.
    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @murat lütfen yazarsan sevinirim sapphire 5 yıl önce
    • @sapphire bu şekilde Windows 10 güvenli modda ses çalışıyor olmalı. murat 5 yıl önce

    Güvenli mod bilgisayarda Windows yazılımı dışında dışarıdan yüklenen her şeyi devre dışı bırakır. Bu bir sorun değil, güvenli modun mantığıdır. Dolayısıyla güvenli modda sesi açamazsın.

    Herhalde bilgisayarı artık güvenli modda kullanmayı düşünüyorsun. Böyle bir düşünceye kapılmanı tabsiye etmem çünkü devre dışı kalan şey sadece ses değil. Mesela Windows Installer hizmeti de devre dışı kalanlardan biridir bu nedenle hiçbir program kuramayacaksın.

    omercik omercik (9418)
    5 yıl önce cevaplandı

      Güvenli modda sorunsuz çalıştırabiliyorsan sorunun büyük ihtimalle yazılımsal sorunlardan - özellikle hatalı, sorunlu sürücü yüklü olmasından - kaynaklanıyor olabilir.

      Güvenli modda Windows donanımların kendi sürücülerini kullanmaz. Kendi kütüphanesindeki güvenilir, uyumlu sürücüleri kullanır ki bu modda açılış yapılıp sorun giderilsin.

      Güvenli modda bilgisayarı sürekli kullanmak mantıklı değil. Sorunu çözmeye çalışmak daha mantıklı. Önerim öncelikle tüm sürücüleri ve işletim sisteminin kendini güncellemen. Her şey güncelse, olay günlükleri grüntüleme ekranındaki loglara bakmak lazım. Bilgisayarın muhtemelen bir mavi ekran sorunu yaşıyor ve bu sebepten bilgisayarın yeniden başlıyor.

      hakan hakan (15394)