Güvenli şekilde İnternet bankacılığı için ne yapmak lazım?

Kullandığımız bilgisayarlar her ne kadar kişisel kullanım için de olsa, internet ortamında dolaşmamız, usb bellek vb. ile başka bilgisayarlardan bilgi alışverişi gibi sebeplerle virüs ve kötü amaçlı yazılımlar bulunabiliyor.

Acaba comodo internet security gibi free bir yazılım aracılığıyla "sandbox" aracılığıyla internet bankacılığı işlemlerimizi yapmak güvenli mi? Sizin tavsiyeleriniz ne olur?

yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Güvenli internet bankacılığı için aslında ilave güvenlik önlemleri almanıza gerek yok. e-bankacılık çok gelişti. Bankalar artık güvenliği kullanıcılara ve onların bilgisayarlarına bırakmıyorlar. Aklıma gelen bir kaç önlemi yazayım.

    Sandbox yazılımları, şüpheli yazılımları çalıştırmak için kullanılan uygulamalardır. Örneğin elinizde çalıştırılabilir bir .exe dosyası var ve çalıştırmanız gerekiyor fakat dosya sizin gözünüzde şüpheli. Virüs olma ihtimali var. O zaman uygumalayı sandbox denen uygulamalar içeriside çalıştırarak bilgisayarınıza zarar gelmeden çalıştırabilirsiniz. Sandbox'ı kapattığınızda uygulamanın yaptığı tüm değişiklikler geri alınır. Böylelikle eğer çalışan uygulama zararlı bir uygulama ise bilgisayarınıza zarar veremez.

    Güvenli internet bankacılığı için şunlara dikkat edin:

    • Bilgisayarınızda ücretli veya ücretsiz bir antivirüs programı çalıştırın. Gerçek zamanlı koruma sağlayan AVG, Avira, Avast gibi bir anti-virüs programının ücretli veya ücretsiz sürümü olabilir.
    • Anti-virüs programın nasıl kullanılması gerektiğini öğrenin. Kurulu olması yeterli değil. Verdiği uyarıların ne anlama geldiğini bilin.
    • Anti-virüs programını güncel tutun.  Güncellenmeyen anti-virüs kullanmanın hiç bir anlamı yoktur.
    • Güvenilir olmayan indirme sitelerinden dosya indirmeyin. Güvenilir indirme kaynakları kullanın (tamindir.com gibi)
    • Crackli yazılım kullanmayın.
    • Internet bankacılığı için kullandığınız tarayıcının güncel olmasına dikkat edin.
    • Bilgisayarınızın güvenlik güncellemelerini mutlaka yükleyin.
    • Bankanın size sağladığı, keymatik, şifrematik, Cep şifre gibi cihazları ve servisleri mutlaka kullanın.
    • Bankanızın tek kullanımlık şifre hizmetini kullanın.
    • Internet şubesine girişte varsa mutlaka sanal klavye üzerinden şifre girişi yapın.
    • E-posta ile banka üzerinden gelmiş gibi görünen maillere her zaman kuşku ile yaklaşın. Asla telefon veya e-mail ile kişilere tam bilgilerinizi vermeyin.
    • Telefon veya e-mai ile bankaların sizden asla şifre gibi bilgileri sormayacağını, soramayacağını unutmayın.
    • Anne kızlık soyadı, doğum tarihiniz, doğum yeriniz gibi bilgileri asla güvenilmez ortamlarda sitelerde paylaşmayın.
    • Banka için tanımlanan şifrenizi kompleks hale getirin örneğin:34REdce^+%f gibi karmaşık kombinasyonlar kullanın.
    • Mümkünse bilgisayarınızda firewall yani güvenlik duvarı çalıştırın.
    • Güvenlik duvarınıda kurmak yeterli değil doğru şekilde kullanmayı öğrenin.
    • Internet cafe gibi ortak bilgisayar kullanımı olan yerlerden veya başkalarının bilgisayarından internet şubesine giriş yapmayın.
    • Internet şubelerinden güvenli çıkış butonunu kullanarak çıkış yapın.

    COMODO Internet Security yazılımını incelememiştim. Az önce biraz inceledim. Sanal Masaüstüne özelliğine baktım.  Keylogger yani tuş hareketlerini kayıt eden yazılımlara karşı biz dizi önlem sunuyor.

    Bunun dışında izole bir ortam sunarak tarayıcının dış müdahelelerden uzak kalmasını sağlıyor.

     Moden güvenlik sağlayan internet şubeleri zaten Keylogger yazılımlar için sanal klavye önlemini alıyorlar.

    COMODO Internet Security'nin Sanal Masaüstü özellliği ekstra güvenlik isteyenler için hoş bir özellik.

    Benim yukarıda anlattıklarımı uyguladıktan sonra gerekli mi?   Kişiye göre değişir. Bana göre bahsettiğim davranışları sergiliyorsanız çok da gerekli değil.

    alattin alattin (16999)
    9 yıl önce cevaplandı

      Tekrar teşekkürlerimi bildiririm. Bu arada comodo internet security içeriğinde "Sanal Masaüstü" diye bir bölüm var. Bu özelliği internet bankacılığında kullanmak mantıklı mı? Yoksa bu da "sandbox" benzeri bir uygulama mı?

      yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
      9 yıl önce cevaplandı

      • son satıra ek sorunuz ile ilgili ilave yaptım. alattin 9 yıl önce

      Comodoyu yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum  sanal masaüstü sistemden yalıtılmış gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz

      cepten şifreyide kullanınız. saygılarımla

      mehmetyildiz mehmetyildiz (19)